Ako niste instalirali 'cjepivo' u vidu antivirusnog softvera i ako ste skloni rizičnom ponašanju, moguće je kako se na vašem mobitelu našao zlonamjerni softver. Evo kako ćete znati je li tomu tako
Donosimo pregled sedam najčešćih znakova kako je vaš pametni telefon s operativnim sustavom Android ili iOS negdje nekom prilikom zaražen zlonamjernim softverom.
Zaraza te vrste češća je kod Androida, ali daleko od toga da su Appleovi iPhonei imuni. Stoga provjerite jeste li uočili neke od ovih sedam znakova za uzbunu.
1) Počeli su se pojavljivati skočni prozori s oglasima
Ako dosad niste čuli za adware, evo kratkog objašnjenja. Riječ je o zlonamjernom softveru koji napada uređaj putem neželjenog oglašavanja.
Moguće je kako je našao put do vašeg uređaja ako se odjednom na njemu počnu pojavljivati skočni prozori s oglasima, čak i kad je web preglednik zatvoren. Većinu oglašavanja moguće je zapriječiti korištenjem adblockera ili web preglednika koji ima tu značajku ugrađenu.
2) Aplikacija se često ruši
Ako se neka aplikacija ili vaš uređaj često ruši bez očitog razloga, moguće je kako je zaražen zlonamjernim softverom.
3) Povećana potrošnja podataka
Dođe li iznenada do velikog povećanja podatkovnog prometa za koje nemate drugo objašnjenje, moguće je kako je krivac zlonamjerni softver koji u pozadini šalje vaše podatke nekome.
4) Vaši prijatelji primaju od vas spam poruke
Ako niste spamer prilično je neuobičajeno ako vaši prijatelji počnu odjednom primati neželjenu poštu od vas. Za to može biti odgovoran zaraženi mobitel, kao i osobno računalo.
5) Pojavile su se nepoznate aplikacije
Među aplikacijama ste pronašli aplikacije za koje ste sigurni kako ih prije nije bilo i kako ih vi niste instalirali? Provjerite nije li riječ o sistemskim aplikacijama nužnim za normalno funkcioniranje pametnog telefona. Ako nije, odmah ih deinstalirajte.
6) Baterija se brže prazni
Rad zlonamjernog softvera može dodatno opteretiti bateriju vašeg uređaja pa će se ona isprazniti brže nego inače.
7) Pametni telefon se često pregrijava
Određena razina zagrijavanja mobitela je očekivana, naročito ako ga koristite za zahtjevnije zadaće. Ali, ako se počne pregrijavati često i bez razloga, moguće je kako je pokupio virus, piše iTechPost.