DRUŠTVENE MREŽE

TikTok pod hakerskim napadom, žrtve CNN, Paris Hilton i Sony

06.06.2024 u 14:03

Bionic
Reading

Napadi su, čini se, izvedeni zahvaljujući sustavu direktnih poruka

Hakeri su u utorak preuzeli nekoliko računa slavnih osoba, medijskih kuća i tvrtki na TikToku, uključujući CNN, Sony i Paris Hilton, izvještava Forbes. Iako su hakirani, na njima se ne događa - ništa, odnosno nema nikakvih objava. CNN-ov hakirani račun je ugašen.

Forbes izvještava da se zlonamjerni softver širi putem privatne poruke. Dakle, žrtva ne mora kliknuti na poveznicu, već je svaki hakirani račun navodno preuzet samo zato što je korisnik otvorio poruku.

'Naš sigurnosni tim svjestan je mogućeg iskorištavanja koje cilja na brojne račune brendova i slavnih osoba', rekao je glasnogovornik TikToka za Gizmodo putem e-pošte. 'Poduzeli smo mjere da zaustavimo ovaj napad i spriječimo da se nešto slično dogodi u budućnosti. Radimo izravno s pogođenim vlasnicima računa kako bismo im vratili pristup.'

Semafor je u ponedjeljak prvi izvijestio da su se hakeri prošlog tjedna infiltrirali u CNN-ov TikTok račun, no nema puno detalja. Izvješće Semafora implicira da je CNN-ov tim kriv za sve manje operativne sigurnosti, no vijesti o drugim hakiranim računima to demantiraju.

'Naš sigurnosni tim nedavno je upozoren na zlonamjerne aktere koji ciljaju CNN-ov TikTok račun. Blisko surađujemo s CNN-om kako bismo vratili pristup računu i implementirali poboljšane sigurnosne mjere kako bismo zaštitili njihov račun u budućnosti. Posvećeni smo održavanju integriteta platforme i nastavit ćemo pratiti sve daljnje neautentične aktivnosti', rekao je glasnogovornik TikToka za Gizmodo.

TikTok je ove godine privukao dosta pažnje na političkoj sceni, uz vojne i sigurnosne stručnjake koji inzistiraju na tome da aplikacija predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti u Sjedinjenim Državama zbog navodnih veza s kineskom vladom. Kongres je usvojio zakon, potpisan sa strane predsjednika Joea Bidena u travnju, koji će prisiliti TikTokovu matičnu tvrtku ByteDance da se odrekne aplikacije ili će biti potpuno zabranjena u zemlji.

Otprilike 33 posto odraslih Amerikanaca je koristilo TikTok, što ga čini iznimno popularnom uslugom, prema nedavnom istraživanju Pew-a, ali je još uvijek iza stranica kao što su YouTube (83 posto), Facebook (68 posto) i Instagram (47 posto), ali ispred LinkedIna (30 posto), X-a/Twittera (22 posto) i Reddita (22 posto).

Ovo nije prvi slučaj hakiranja TikToka. Podsjetimo, 2023. oko 700.000 računa u Turskoj bilo kompromitirano zbog nesigurnih SMS kanala za dvofaktorsku autentifikaciju.