Zamislite da samo jednim punjenjem baterije možete pametni telefon koristiti tjedan dana ilielektromobilom prevaliti 1000 kilometara. Istraživači sa Sveučilišta Monash na dobrom su putu da to postignu usavršenim litij-sumpornim baterijama
Dr. Mahdokht Shaibani s Odjela za strojarstvo i zrakoplovnu tehniku Sveučilišta Monash u Melbourneu i njezin tim istraživača na rubu su razvoja najučinkovitije litij-sumporne (Li-S) baterije na svijetu. Dr. Shaibani tvrdi kako bi baterija mogla višestruko nadmašiti uobičajene litij-ionske baterije.
Tim istraživača osmislio je metodu koja je stvorila veze između čestica unutar baterije kako bi se prilagodile stresu i postigle razinu stabilnosti dosad neviđenu u drugim baterijama, pohvalili su se na stranicama sveučilišta.
Međutim, umjesto da dodaju komponente bateriji, rekonfigurirali su dizajn sumpornih katoda (otuda i naziv litij-sumpor) tako da mogu izdržati puno veća opterećenja stresa, a da pritom ne trpe performanse.
'Naš istraživački tim dobio je više od 2,5 milijuna dolara od državnih i međunarodnih industrijskih partnera kako bi ove godine isprobao ovu tehnologiju baterija u automobilima i mrežama', rekao je profesor Mainak Majumder. Uz bespovratna sredstva u iznosu od 2,5 milijuna dolara, tim dr. Shaibani dobili su i patent za novu bateriju.
Daljnja ispitivanja obavit će se tijekom 2020. Tim se nada da će u skoroj budućnosti postojati i komercijalizirana verzija baterije.
'Ovaj pristup ne samo da pogoduje mjernim podacima visokih performansi i dugog ciklusa, već je jednostavan i izuzetno jeftin za proizvodnju, koristeći procese na vodenoj osnovi, i može dovesti do značajna smanjenja ekološkog otpada', objasnio je Mathew Hill, izvanredni profesor koji je radio s timom.