VIŠE ČIMBENIKA

Treba li laptop biti stalno spojen na struju? Evo što o tome trebate znati

05.05.2024 u 10:52

Bionic
Reading

Odgovor na to pitanje nije jednostavan, već ovisi o više čimbenika koje treba uzeti u obzir

Prije ili kasnije vlasnici prijenosnih računala nađu se suočeni s istim pitanjem: je li loše ostaviti laptop cijelo vrijeme uključenim u struju?

Odgovor na to pitanje kompliciraniji je nego što se možda isprva čini. Pogledajmo o čemu se radi.

Poznajete li bateriju svog prijenosnog računala?

Postoje dvije glavne vrste baterija koje se koriste u prijenosnim računalima: litij-ionske i litij-polimerske.

Iako se radi o različitim tehnologijama, funkcioniraju uglavnom na isti način, stvarajući struju kretanjem elektrona. Ovaj stalan protok također je potreban da bi baterija ostala zdrava.

Kad je riječ o novijim modelima, za obje vrste baterija vrijede ova pravila:

Baterija se ne može prepuniti. Nema opasnosti od 'prepunjavanja' baterije ako je ostavite spojenu na izvor električne energije, pa bio to i cijeli dan. Čim dosegne puni kapacitet, prestat će se puniti i neće ponovno započeti sve dok napon ne padne ispod određene razine.

Ispraznite li bateriju potpuno, oštetit ćete je. Ako je iscijedite do kraja i neko vrijeme ne napunite, može doći u stanje dubokog pražnjenja. U pojedinim slučajevima možda je više nikad nećete moći napuniti.

Znači li to da laptop treba biti cijelo vrijeme spojen na struju? Ne baš.

Što šteti litijevim baterijama?

Baterije temeljene na litiju po prirodi su nestabilne. Počinju gubiti kapacitet od trenutka u kojem su proizvedene, a puno je toga što može ubrzati njihovo propadanje.

To uključuje:

  • cikluse punjenja/pražnjenja: svaka baterija ima konačan broj punjenja i pražnjenja
  • razinu napona: što je viša razina napunjenosti (mjerena u voltima po ćeliji), to je kraći vijek trajanja baterije
  • visoku temperaturu: temperature iznad 30 stupnjeva Celzijusa mogu uzrokovati nepopravljivu štetu.

Na zadnje dvije točke treba obratiti najviše pozornosti jer je svaka od njih štetna za sebe, a još više u kombinaciji.

Razina napunjenosti ili napona

Litij-ionske baterije se pune do 4,20 volta po ćeliji, što je 100 posto njihovog kapaciteta. Na ovoj razini imat će životni vijek od 300 do 500 ciklusa pražnjenja.

Svako smanjenje napunjenosti od 0,10 volta po ćeliji udvostručuje broj ciklusa pražnjenja dok se ne postigne optimalna razina: 3,90 volta po ćeliji, s 2400-4000 ciklusa pražnjenja.

Nažalost, na ovoj razini baterija je napunjena samo oko 60 posto. Vrijeme rada bit će nešto više od polovice potpuno napunjene baterije.

Visoka temperatura

Kad je riječ o računalima, visoke temperature su one iznad 30 Celzijevih stupnjeva. Skratit će životni vijek baterije bez obzira na druge čimbenike, stoga ne ostavljajte prijenosno računalo tijekom ljetnih dana na dulje vrijeme u automobilu ili u sličnim uvjetima.

Ukratko, održavanje baterije trajno napunjene na 100 posto polako će joj skratiti vijek trajanja. Ako je pritom izložite i visokim temperaturama, bit će skraćen puno brže.

Nemojte smetnuti s uma to da do izloženosti visokim temperaturama ne dolazi samo zbog uvjeta u okolišu, već i kad je računalo pod visokom radnim opterećenjem (kad, recimo, igrate igre ili montirate video).

Također, držite li laptop na jastuku ili sličnoj mekanoj površini koja zadržava toplinu, temperatura će porasti. A probleme bi mogla početi stvarati i nakupljena prašina u unutrašnjosti uređaja ako ga ne čistite redovno.

Obično je dobra ideja odnijeti računalo na servis nakon što se pregrijalo kako biste provjerili je li sve u redu.

Trebate li držati prijenosno računalo uključeno u struju?

Uništavate li bateriju ako ostavite prijenosno računalo uključeno u struju? Da. Ali isto vrijedi za svakodnevno punjenje.

Trebalo bi biti dio dana isključeno (dok npr. putujete na posao), a dio uključeno (dok ste u uredu ili kod kuće).

Operativni sustav macOS ima postavku optimiziranog punjenja baterije, koja puni MacBook do 80 posto kada ga držite uključenog u struju, a ostatak dopunjuje samo kada smatra da vam to treba.

Windows 11 također ima značajku Smart Charging koja radi na sličan način, iako svaki proizvođač prijenosnog računala odlučuje hoće li je i kako implementirati.

Ali ako vidite da se prijenosno računalo puni samo do 80 posto kada ga koristite, to je vjerojatno znak da je ta značajka aktivirana radi produljenja životnog vijeka baterije.

Trebate li izvaditi bateriju?

Konačno, trebate li potpuno izvaditi bateriju dok je laptop priključen na izvor električne energije? To je manje relevantno pitanje nego što je nekad bilo jer većina prijenosnih računala sada ima baterije koje nije jednostavno zamijeniti.

Za modele u kojima je to moguće učiniti odgovor varira od proizvođača do proizvođača. Acer, naprimjer, kaže da ne morate uklanjati bateriju, ali biste trebali ako je ne namjeravate koristiti nekoliko dana.

Sve se svodi na postavke upravljanja napajanjem u prijenosnom računalu. Neka mogu smanjiti snagu kada baterija nije prisutna, baš kao što neka rade kada joj razina postane niska. To bi se moglo odraziti na kvalitetu rada računala.

Odlučite li ukloniti bateriju, provjerite jeste li je ispravno pohranili. To obično znači punjenje između 40 i 80 posto te držanje na sobnoj temperaturi, piše Make Use Of.