Američke savezne države sa zakonom o legalnoj medicinskoj marihuani imaju manje smrtnih slučajeva u prometu, navodi se u novoj studiji
Vožnja pod utjecajem bilo kakve droge, uključujući alkohol je glupa i loša odluka, čak i ako uzmemo u obzir da prilikom njena donošenja ne možete razumno donositi odluke.
Međutim, nova studija koju je provela Columbia University Mailman School of Public Health a čiji su rezultati objavljeni u publikaciji American Journal of Public Health utvrdila je da američke savezne države sa zakonom legalnoj o medicinskoj marihuani imaju niže stope prometnih žrtava. To nikako ne znači da su napušeni vozači sigurniji, te je zapravo teško izvući jasan zaključak iz studije.
Ona je pokazala da je u prosjeku bilo 11 posto manje smrtnih slučajeva u prometu u državama koje imaju aktivne zakone o medicinskoj marihuani. Teza studije je ta da ljudi koriste marihuanu umjesto drugih droga, kao što je alkohol, posebno vozači u dobi od 15 do 44 godine, među kojima je zabilježen najveći pad poginulih. Bilo je malo razlika u stopama poginulih među vozačima starijim od 45 godina, iako ta dobna skupina predstavlja većinu korisnika medicinske marihuane.
Studija navodi da su možda i drugi faktori mogli pridonijeti nižim stopama. Tu se misli na bolji zdravstveni sustav, strože zakone i bolju infrastrukturu. Prema pisanju Washington Posta stoji da su prethodne studije otkrile da vozači pod utjecajem marihuane voze sporije, vjerojatno kompenziraju učinke droge na mozak, kao što rade i oni koji dugo piju i voze. Međutim, nisu sve države smanjile stope. Kalifornija i Novi Meksiko su u početku imali pad, ali je na kraju ipak bio mali porast broja prometnih smrtnih slučajeva.
Studija je koristila prometne podatke National Highway Traffic Safety Administration, američke agencije koja je podatke prikupljala od 1985. do 2014. Iako ne postoji zaključak, postoji korelacija između zakona o marihuani i smanjenih prometnih smrtnih slučajeva, kakva god ona bila, ne sjedajte za upravljač ako ste pod utjecajem alkohola ili droge