NASA-ina raketa SLS se nakon curenja jednog od motora susrela s problemom oko klimatizacije pogona što je misiju odgodilo minimalno do petka 2. rujna
NASA-ina raketa nove generacije danas je trebala krenuti na dugo očekivano debitantsko lansiranje - šestotjedni probni let bez posade oko Mjeseca i natrag u sklopu misije programa američke svemirske agencije Artemis, nasljednika Apolla.
Artemis I, doduše, nije uspio poletjeti iz Cape Canaverala, a lansiranje je zbog tehničkih poteškoća vjerojatno odgođeno za petak. Organizatori su obustavu lansiranja obznanili tijekom procesa punjenja goriva, svega 40 minuta prije zakazanog polijetanja i nakon što je otkriveno curenje tekućeg vodika, objašnjava agencija.
Najmoćnija raketa
Proglašena najsnažnijom i najkompleksnijom raketom na svijetu, SLS predstavlja najveći novi vertikalni lansirni sustav koji je američka svemirska agencija izgradila otkako je Saturn V letio tijekom programa Apollo na Mjesec 1960-ih i 70-ih godina.
Cilj misije je testirati izdržljivost Orionovog toplinskog štita tijekom ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu brzinom od 39.429 km na sat, ili 32 puta brže od brzine zvuka, pri povratku iz Mjesečeve orbite - mnogo brže od uobičajenih ponovnih ulazaka kapsula astronauta koji se vraćaju iz niske Zemljine orbite.
'To je naš najveći prioritet koji moramo ostvariti', rekao je glavni direktor leta Rick LaBrode. 'Toplinski štit je ono što će održati kapsulu na okupu i spasiti astronaute', rekao je.