Vrhunac vodnog vala na Dunavu u Hrvatsku bi trebao stići u petak. Očekuje se da će dosegnuti ili premašiti rekordne razine iz 1965. kada je vodostaj u Batini bio 795 cm, a kritično je da izdrže nasipi koji su već duže pod vodom, kažu u Hrvatskim vodama
Ako ne bude većih iznenađenj, kažu stručnjaci, sve mjere koje se provode, a one su u Batini trenutno izvanredne, trebale bi biti dovoljne, međutim, nitko ne zna hoće li nasipi izdržati. Naime, vodostaji su već duže vrijeme visoki pa su nasipi dugo pod vodom. To može uzrokovati pucanja kakva su zabilježena posljednjih dana u Njemačkoj i Austriji. Ipak, u tim zemljama nemaju prirodne ispuste kakve mi imamo u Kopačkom ritu i Lonjskom polju.
Proteklih tjedan dana izmjereni su apsolutni maksimalni vodostaji Dunava u povijesti u Passauu u Njemačkoj, zatim u Beču, te u Bratislavi, a jučer oko ponoći i u Budimpešti.
'Vrh vodnog vala danas prolazi kroz Budimpeštu i nalazi se oko 200 km od ulaznog profila Batina u Republiku Hrvatsku. Brzina propagacije vodnog vala iznosi oko 50-60 km na dan, te se kulminacija vodnog vala u Batini očekuje u petak 14. 6. 2013., a u Vukovaru dva dana kasnije, tj. u noći s nedjelje na ponedjeljak 16./17.6.2013. Pomicanje vrha vodnog vala izvan teritorija Republike Hrvatske predviđa se od utorka 18. 6. 2013', stoji u priopćenju koje nam je poslao Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda.
Očekivani maksimalni vodostaji biti će na razini dosad rekordno izmjerenih vrijednosti iz 1965. godine (Batina +795 cm, Vukovar +769 cm). Visoki vodostaj Dunava uzrokovao je stvaranje uspora rijeke Drave na potezu od ušća u Dunav pa sve do Osijeka, uslijed kojeg je i vodostaj rijeke Drave na ovoj dionici značajno porastao, te i dalje raste oko 40 cm na dan. Očekuje se da i vodostaj rijeke Drave u Osijeku u narednih tjedan dana dosegne razinu svojih maksimalnih vrijednosti od +542 cm iz 1965. godine.
Zbog uspora, u idućim danima očekuje se i porast vodostaja ostalih manjih pritoka Drave i Dunava: Vuke, Vučice i Karašice, te Poganovičko-kravičkog kanala.
Do sada je na provedbi mjera obrane od poplava na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije angažirano ukupno oko 1000 ljudi iz svih nadležnih službi (Hrvatske vode, licencirane tvrtke za radove obrane od poplava, komunalne tvrtke, civilna zaštita, Hrvatska vojska). Zbog neposredne opasnosti od poplava visokog rizika, Hrvatske vode su izmjestile 4.000 m3 pijeska s deponije koju je formirala Agencija za plovne putove. Trenutno je pripremljeno oko 75.000 vreća, a tijekom idućih dana predviđa se osigurati dodatne potrebne količine vreća.
Kritične lokacije su:
- Zeleni Otok - vikend naselje kod Batine - u području inundacije
- vikend naselje kod Aljmaša na ušću Drave u Dunav - u području inundacije
- Otok Športova u Vukovaru, luka Vukovar, naselje Rupe i naselje Budžak -
sve lokacije se nalaze u inundacijskom prostoru rijeke Dunav
Očekuje se da će visok stupanj pripravnosti obrane od poplava potrajati još idućih petnaestak dana.