Osjetljivi i važni poslovni podaci sve više su izloženi riziku jer se u hibridnim sustavima koji kombiniraju fizičko, mobilno i pohranu u oblaku više ne nalaze u dosegu tradicionalne zaštite korporacijske mreže
Prije su tvrtke mogle računati na vatrozid (firewall) koji će zaštititi sve podatke koji se nalaze unutar granica mreže. Timovi IT stručnjaka imali su nadzor nad svim uređajima zaposlenika, nad aplikacijama, nad time gdje se podaci nalaze i tko im pristupa. Sve to sada se mijenja.
Podaci se danas nalaze posvuda - u samoj tvrtci, na putu od jedne do druge lokacije (u tranzitu) i u oblaku.
Osjetljivi poslovni podaci sve su više izloženi riziku jer se - u hibridnom okruženju koji kombinira fizičko, mobilno i oblak - sada nalaze izvan dosega tradicionalnog korporacijskog firewalla. Podaci moraju biti svima dostupni a korisnici im žele pristupati ma gdje se nalazili.
Timovima informatičkih stručnjaka sve je teže zaštititi ove podatke i učiniti ih sigurnima, pri čemu moraju biti zaista sigurni da su korisnici koji pokušavaju pristupiti podacima uistinu oni koji kažu da jesu.
'Podaci su se, tradicionalno gledano, pohranjivali unutar mreže koja je imala zacrtani perimetar, odnosno granicu. Međutim, u današnje vrijeme pohrane u oblaku i svijeta koji se jako oslanja na mobilne uređaje, tvrtke i druge organizacije ne mogu se pouzdati samo u činjenicu da mogu ograditi svoju mrežu i štititi to područje.
Podaci izlaze iz tih okvira i granica, odnosno granice su postale propusne', kaže Cheryl Tang, viša menadžerica za proizvode iz segmenta korporativne sigurnosti u Symantecu.
Administratori sustava, IT stručnjaci, nekoć su imali vrlo visoku razinu uvida u to tko pristupa osjetljivim i važnim podacima te odakle to čini i kamo se unutar mreže podaci premještaju. No, današnje je okruženje posve drugačije jer korisnici podacima pristupaju kroz aplikacije koje se nalaze u oblaku te s mobilnih uređaja. Često čak i sa svojih vlastitih mobilnih uređaja i kroz aplikacije u oblaku koje nisu prošle proces odobravanja od strane tvrtke.
Tvrtke se tako danas suočavaju s pitanjem pristupa li neka osoba našim podacima i premješta li ih na drugo mjesto na odgovarajući i prihvatljiv način.
Neke organizacije već su primijenile rješenja za zaštitu od gubitka podataka koje se fokusiraju na pojedinu točku mreže i upravljanje identitetima. No, ova su rješenja često vrlo precizno usredotočena te su optimirana samo za mobilne uređaje, uređaje u tvrtki ili provjeru identiteta.
Ta rješenja sa sobom donose značajna ograničenja u pogledu vidljivosti, mogućnosti pristupa i nadzora nad podacima, neovisno o tome gdje se ti podaci nalaze i tko im pristupa.