Koliko god to nevjerojatno zvučalo, u našem sustavu zbilja postoji planet na kojem vulkani izbacuju velike količine leda
Najnoviji rezultati istraživanja patuljastog planeta Ceres, najvćeg planetoida u polju asteroida između Marsa i Jupitera, pokazuju da je on dom desecima vulkana koji u atmosferu izbacuju zaleđenu vodu i plinove zajedničkog imena 'kriomagma'.
Podsjetimo, NASA-ina letjelica Dawn 2015. je godine ušla u orbitu Ceresa te ga počela snimati. Sonda je znanstvenicima na Zemlji zahvaljujući sakupljenim podacima omogućila sveobuhvatni uvid u ovaj impresivni i neobični vanzemaljski svijet, poslavši slike ispucane površine i vulkana Ahuna Mons koji seže 4 kilometra u vis. 2016. taj vulkan dobio je službeni status 'kriovulkana'.
Da - Ceres doslnovno ima ledeni vulkan.
U najnovijem izvješću NASA-e, doduše, ovaj fenomen je opisan kao nerijetka pojava, s naglaskom na to da na površini udaljenog planeta postoje deseci sličnih vulkana. Korištenjem računalnog modeliranja i slika snimljenih pomoću NASA-ine letjelice Dawn, tim znanstvenika u SAD-u prepoznao je 22 planine koje na sebi imaju vulkane koji izbacuju kriomagmu. Njihov promjer seže od 16 do 87 km, što znači da su neke od njih manje od Ahuna Monsa.
ZNANOST NAKON CASSINIJA
Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice
Kriovulkani u Sunčevom sustavu
Kriovulkani nisu fenomen koji je ekskluzivan samo za Ceres. Rezultati analize Plutona i Saturnovih mjeseca Enkelada i Titana sugeriraju da neki od njih imaju kriovulkane. Za razliku od Ceresa, ova dva svemirska objekta ne obilazi NASA-ina sonda, što znači da nam je trenutno najbolja prilika za istraživanje ove neobične pojave zapravo sam Ceres.
Unatoč velikoj količini informacija koje nam je poslala letjelica Dawn, Ceres i dalje krije brojne tajne - značajke koje znanstvenici uspijevaju snimiti nerijetko se ne podudaraju sa pretpostavkama o patuljastim planetima.