Astronomi su do iznenađujućeg otkrića došli uz pomoć nedavno sakupljenih podataka u kombinaciji s onima koje je prikupio teleskop Hubble
Znanstvenici su, prema najnovijem izvješću, otkrili prve dokaze o postojanju vodene pare na Jupiterovom najvećem mjesecu Ganimedu. Za otkriće su iskoristili arhivirane podatke koje je sakupio svemirski satelit Hubble - riječ je o pari koja se stvara nakon što se led na površini sublimira i pretvori se u plin.
Tim znanstvenika koje predvodi Lorenz Roth iz KTH Kraljevskog instituta za tehnologiju u Stockholmu promotrio je podatke koje je 2018. sakupio Hubbleov spektrograf Cosmic Origins (Cosmic Origins Spectrograph, skraćeno COS) u kombinaciji sa slikama koje je spektrograf STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) snimio između 1998 i 2010. Na slikama snimljenima u ultraljubičastom dijelu spektra mogu se vidjeti 'šarene trake elektriziranog plina koje zovemo auroralne trake', objašnjava NASA, a koja je lansirala Hubble u suradnji s Europskom svemirskom agencijom, ESA-om.
Znanstvenici su donedavno vjerovali da kisik u atomskom obliku uzrokuje razlike među UV slikama nastalima tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Koristeći podatke COS-a, Rothov tim je otkrio da u atmosferi mjeseca kisika ima samo u tragovima, što znači da je razliku u očitanju uzrokovao drugi izvor.
Temperatura na ekvatorijalnom području Ganimeda dovoljno je visoka da s površine podigne vodene molekule u zrak. Nakon što su opet analizirali relativnu distribuciju autore na UV slikama, otkrili su da se pojavljuju na mjestima u atmosferi na kojima su očekivali pojavu vode.
Dosadašnja istraživanja indiciraju to da Ganimed na dubini od 161 kilometra ispod površine skriva ocean koji ima više vode nego svi oceani na Zemlji. Razlog zbog kojeg nema tekuće vode na površini iznimno su niske temperature.
Otkriće stiže malo prije lansiranja ESA-ine misije JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer). JUICE bi trebao biti lansiran 2022. dok bi do Jupitera trebao stići 2029. Sonda će nakon toga provesti minimalno tri godine promatrajući planet i njegova tri mjeseca. JUICE će također obratiti pažnju na Ganimed - kao planetarno tijelo i mjesto na kojem možda postoji život.
NASA-ina misija Juno također je od 2016. promatrala Ganimed i Jupiter, pruživši znanstvenicima uvide koji će nam 'omogućiti bolje razumijevanje plinovitog diva i njegovih satelita, njihovog nastanka i evolucije. Dodatni uvidi će, nadalje, uz malo sreće otkriti i potencijalnu naseljivost tih egzotičnih lokacija'.