ZMAJLOVIĆEVA INSPEKCIJA JOŠ NE ZNA

'Ako znate gdje je opasni otpad iz Srbije, javite nam'

23.07.2013 u 16:45

Bionic
Reading

Napise medija u Srbiji i Hrvatskoj da je opasni, kancerogeni otpad iz Srbije završio u hrvatskom dijelu Jadrana komentirao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović. Rekao je kako se indicije da je opasni otpad ušao u Hrvatsku tek provjeravaju te da stoga ništa više ne može reći

U suradnji s Carinom i inspekcijskim službama Republike Srbije, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode provjerava indicije da je kroz Hrvatsku prošao vrlo opasni otpad koji, pišu mediji, kod ljudi može izazvati leukemiju.

'Inspekcija je na  terenu i provjerava je li opasni otpad bio pogrešno deklariran i je li ušao u Hrvatsku
. Poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je taj otpad eventualno završio u Hrvatskoj. Prije nego što se provjere sve te tvrdnje - nemamo ništa drugo reći', rekao je ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović tijekom konferencije za novinare u Ministarstvu.

'Ako se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj, tek tada će trebati istražiti gdje je on završio. Ukoliko vi imate saznanja da je stvarno završio na nekoj lokaciji, inspekcija će ovog trenutka tamo otići i to provjeriti,ali ovoga trenutka to su spekulacije', rekao je Zmajlović.

'Premalo je činjenica kojima raspolažemo da bismo vam mogli odgovoriti je li otpad u Jadranu, nekoj rijeci, u prirodi ili slično', kaže Zmajlović.

Podsjetimo, Novi list je pisao da srbijanske vlasti istražuju sumnje prema kojima su ogromne količine toksičnih tvari iz nekih srbijanskih pogona, umjesto u Kini, završile negdje u Hrvatskoj, Grčkoj i Rumunjskoj, konkretnije i u našem Jadranu.

Priču o sumnji na krijumčarenje opasnog otpada objavio je srbijanski Kurir, prema čijim je informacijama do sada iz Srbije, unatrag godinu i pol dana, izašlo oko 2.200 tona vrlo toksičnog otpada koji izaziva leukemiju i za koji se sumnja da je, umjesto u jednoj kineskoj tvrtki za zbrinjavanje, završio negdje drugdje.

Otpad je iz čeličane Sirmium steel preuzimala tvrtka Pro-plast iz Sremske Mitrovice te ga s deklaracijom cink-oksida prevozila dalje. Više pročitajte OVDJE.