SIMBOL PRIJEPORA

Aktivistica skinula konfederacijsku zastavu u Južnoj Karolini

28.06.2015 u 08:50

Bionic
Reading

Jedan aktivist popeo se u subotu na stijeg pred parlamentom Južne Karoline i skinuo zastavu Konfederacije, objavili su dužnosnici, dan nakon što ju je predsjednik Barack Obama nazvao simbolom rasističkog ugnetavanja. Prethodno, guverner Alabame na jugu SAD-a naredio je spuštanje konfederacijske zastave, simbola ropstva u američkoj prošlosti, koja se vijorila ispred zgrade parlamenta te savezne države. S trinaest crvenih, bijelih i plavih zvijezda, ta je zastava za pobornike simbol nasljedstva Juga, a za protivnike znak rasizma i teorije nadmoći bijelaca

Zastava koja se koristila u Američkom građanskom ratu postala je glavna tema na jugu SAD-a nakon prošlotjednog ubojstva devetoro američkih crnaca u crkvi u gradu Charlestonu.

Osumnjičeni za taj zločin, 21-godišnji Dylann Roof pozirao je s konfederacijskom zastavom na fotografijama na internetu uz koje je objavio i rasistički manifest.

Nakon skidanja zastave u Columbiji, dvoje ljudi uhićeno je i optuženo zbog oštećivanja spomenika, objavile su vlasti Južne Karoline. Zastava je vraćena nakon sat vremena.

Policija je izvjestila da se radi o Britanny Ann Byuarim Newsome (30) i Jamesu Ianu Tysonu (30), oboje iz Sjeverne Karoline.

Skupina lokalnih aktivista objavila je da su oni organizirali skidanje zastave pred državnim parlamentom, izvješene u čast borcima koji su se borili na strani Konfederacije u građanskom ratu od 1860.-1865.

'Nismo mogli mirno sjediti i gledati kako predmet koji je potaknuo smrt žrtava masakra u Charlestonu vijori nad njihovim grobovima', objavila je skupina na Twitteru.


Na pogrebu ubijenog pastora u Charlesonu u petak, Obama je zastavu nazvao 'podsjetnikom na sustavni progon i rasno ugnjetavanje'.

Zastupnici u parlamentu Južne Karoline u utorak su na dnevni red stavili raspravu o uklanjanju zastave sa zgrade državnog paralmenta. Početak rasprave očekuje se u četvrtak, a za izglasavanje odluke potrebna je dvotrećinska većina.

Brojna američka poduzeća najavila su da će prestati prodavati proizvode koji nose oznaku te zastave, nakon pokolja u Charlestonu.

Guverner Virginije najavio je u utorak da će zabraniti oznaku te zastave na registracijskim tablicama automobila, nakon što je guverner Južne Karoline u ponedjeljak tražio uklanjanje zastave ispred mjesnog parlamenta.