U ZAMJENU ZA FUNKCIJU

Ambiciozna Latvijka razbila ekstremiste u EP-u

17.10.2014 u 11:54

Bionic
Reading

Stranka za neovisnost Ujedinjenoga Kraljevstva (UKIP) optužila je europarlamentarce iz dominantnih političkih grupa - konzervativne pučane i socijaldemokrate - da su ucjenama natjerali Latvijku Ivetu Grigule da napusti grupu Europa slobode i direktne demokracije (EFDD), čime je ta skupina zbog premalog broja članova ostala bez novca i utjecaja u Europskom parlamentu

Skupina EFDD raspuštena je u četvrtak jer više ne ispunjava kriterij koji joj je osiguravao status političke grupe, a to je da ima članove iz najmanje sedam država članica EU-a. EFDD je osnovan na krilima uspjeha euroskeptika na izborima za Europski parlament u svibnju. Polovicu članova ove skupine činili su UKIP-ovci Nigela Faragea, koji traže izlazak Britanije iz EU-a, 17 su pripadali talijanskom Pokretu pet zvijezda komičara Beppa Grilla, a u njemu su bili i europarlamentarci iz Švedske, Češke, Francuske i Litve.

Odlazak Ivete Grigule, jedine članice iz Latvije, lišio je ostalih 47 članova EFDD-a novca, propisanog članstva u odborima i drugih beneficija osiguranih članovima političkih grupa u Europskom parlamentu. Do jučer ih je bilo sedam. Iveta Grigule i njezini dojučerašnji kolege silom prilika postali su nezavisni europarlamentarci.

U EFDD-u tvrde da im je Grigule rekla da ih napušta zbog pritiska koji na nju vrši predsjednik EP-a Martin Schulz, njemački socijaldemokrat, kako bi je zauzvrat potvrdio za predsjednicu parlamentarne delegacije za odnose s Kazahstanom i drugim srednjoazijskim zemljama. 'Morala sam to učiniti da bih bila izabrana', citirao je Grigulu EFDD.

Schulzov glasnogovornik opovrgnuo je takvu verziju događaja, objašnjavajući da je Grigule u srijedu sama došla Schulzu sa zahtjevom da joj promijeni status u 'nezavisan', ne navodeći pritom nikakve razloge. Idućeg jutra izabrana je na navedenu funkciju.

Nigel Farage i ranije se žalio govoreći da Europski parlament nepošteno dijeli ključne funkcije. Sad je 'proključao'.

'Ukoliko smo dobro shvatili stvari, predsjednik Schulz bio bi bolji na funkciji predsjednika neke banana-republike... Vjerujem da je ovo primjer političke pristranosti izvanrednih razmjera', rekao je Farage.

Razbijanje EFDD-a moglo bi imati suprotan efekt, potičući rasprave o ujedinjenju svih euroskeptika u Parlamentu. Marine Le Pen i njezinih 20 francuskih europarlamentaraca iz Nacionalne fronte, Talijani iz Sjeverne lige i Nizozemci iz Slobodarske stranke Geerta Wildersa - svi oni u EP-u imaju 'nezavisni' status. Zasad.