Američka veleposlanica u Hrvatskoj Julieta Valls Noyes osvrnula se na mogućnost da ruski Rosnjeft uđe u vlasničku strukturu Ine, poručivši da postoji načelni interes i jedne zapadne tvrtke za kupnju MOL-ovih dionica hrvatske naftne kompanije. Odbila je, međutim, precizirati koja je to zapadna tvrtka zainteresirana za preuzimanje Ine
U intervjuu za današnje izdanje Večernjeg lista, američka veleposlanica koja će uskoro otići iz Hrvatske jer veleposlaničku dužnost u Buzinu - po odluci predsjednika Donalda Trumpa - preuzima biznismen Robert Kohorst, izjavila je kako smatra da Hrvatska i Mađarska imaju zajednički interes u energetskoj sigurnosti.
'Primjerice, otvaranje LNG terminala u Hrvatskoj dugoročno bi za obje države poslužilo toj svrsi. Vjerujem da bi postizanje zajedničkog rješenja oko Ine i upravljanja dionicama te tvrtke bilo na istom tragu. Potrebno je da Mađarska i Hrvatska dogovore koji su im dugoročni ciljevi i na koji ih način mogu najbolje postići. Ako se nakon bilateralnih razgovora stvori obostrana želja za dovođenjem novog strateškog partnera, bilo bi poželjno pozorno proučiti tko je taj partner i poklapa li se njegov dugoročni interes s onim Hrvatske i Mađarske. Upoznata sam s time da postoji načelni interes jedne zapadne tvrtke za MOL-ove dionice Ine', kazala je veleposlanica Vals Noyes za Večernji list.
Na pitanje čiji je to točno interes, veleposlanica je odgovorila: 'Informirana sam tako. Neću ništa više o tome reći.'
Znači li to da SAD ne bi baš bio oduševljen da Mađari prodaju Inine dionice Rosnjeftu?
'Nisam to rekla. Rekla sam da o tome trebaju odlučiti Zagreb i Budimpešta na osnovi zajedničkih dugoročnih ciljeva', odgovorila je veleposlanica Julieta Valls Noyes.
Podsjetimo, čelnik Rosnjefta Igor Sečin izjavio je krajem listopada za Jutarnji list kako Hrvatska zauzima središnje mjesto u Rosnjeftovoj strategiji regionalnog razvoja te da za to ima više razloga - od strateške vrijednosti Inine imovine do lokacije naftnih terminala preko kojih ruska kompanija može trgovati svojim proizvodima u okruženju.
Na upit bi li Rosnjeft bio zainteresiran, nakon konsolidacije vlasništva, za ulogu strateškoga partnerstva s Hrvatskom vladom, odluči li ona tražiti novog strateškog partnera u Ini, Sečin je odgovorio kako su oni 'zainteresirani za učinkovite investicije u ovoj regiji' te da razmatraju mogućnosti ulaska u vlasničku strukturu Ine.
'To je klasična vertikalno integrirana kompanija, no, iz naše perspektive ključna imovina Ine su dvije velike rafinerije u Rijeci i Sisku,' rekao je.
Naglasio je kako je upoznat s činjenicom da je hrvatska Vlada već nekoliko puta izjavila da očekuje modernizaciju rafinerija, no da je mađarski MOL, kao najveći dioničar Ine, najavio planove za zatvaranje postrojenja u Sisku tvrdeći da proizvodnja navodno nije isplativa i da radnika ima previše. 'Uprava Ine očito se fokusirala na riječku rafineriju koja je blizu mora i može se lakše uključiti u trgovački lanac', istaknuo je dodavši kako oni smatraju da nema razloga zatvarati rafineriju koja nakon modernizacije može zauzeti važnu poziciju na europskom tržištu prerade nafte.