Sud u Mjanmaru koji je pod vojnom vladavinom u petak je osudio američkog novinara Dannyja Fenstera na 11 godina zatvora, rekli su njegov odvjetnik i poslodavac, zadavši udarac SAD-u koji je pokušavao ispregovarati njegovo puštanje
Fenster (37), urednik online časopisa Frontier Myanmar, proglašen je krivim za poticanje i kršenje imigracije i nezakonitog udruživanja, rekao je njegov magazin, opisavši kaznu kao "najstrožu prema zakonu".
On je prvi zapadnjački novinar koji je zatvoren proteklih godina u Mjanmaru, gdje je 1. veljače vojska pokrenula pobunu protiv izabrane vlade nobelove laureatkinje Aung San Suu Kyi, čime je završeno desetljeće probnih koraka prema demokraciji, što je uzrokovalo prosvjede diljem nacije.
"Nema nikakvog temelja da se Dannyja osudi prema ovim optužbama", rekao je Thomas Kean, glavni urednik Frontier Myanmara, jednog od najboljih nezavisnih medija u zemlji.
"Svi u Frontieru su razočarani i frustrirani ovom odlukom. Želimo da Dannyja puste što je prije moguće da može ići kući svojoj obitelji."
Fenster je uhićen kad je u svibnju pokušao otići iz zemlje i otad se nalazi u zloglasnom zatvoru Insein u Yangonu.
Ranije ovaj tjedan dodatno je optužen za još ozbiljnije prekršaje pobune i terorističkog čina, bez objašnjenja vlasti. Te optužbe su kažnjive s maksimalno 20 godina zatvora svaka.
Njegova obitelj je iznova pozivala na njegovo oslobođenje, govoreći da su "slomljeni" njegovim kažnjavanjem.
Fensterovo suđenje nije bilo javno i glasnogovornik hunte nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom.
Amerikanac je jedan od desetaka novinara koji su zatvoreni u Mjanmaru nakon što su prosvjedi i štrajkovi izbili nakon puča, ometajući vojne napore za konsolidacijom moći. Nezavisne medije hunta je optužila za poticanje nereda.
Više od 1200 civila ubijeno je u prosvjedima, a tisuće njih zatvoreno od puča, prema aktivistima koje citira UN.
State Department je ranije rekao da je njegovo zatvaranje "dubinski nepravedno" i "jasno vidljivo svijetu", pozvavši huntu da ga odmah pusti.
Tijekom gotovo pola stoljeća žestoke vladavine vojske, vijesti je strogo kontrolirala država, no mjanmarski medijski su procvjetali nakon kvazi civilne vlade koja je predstavila probne reforme 2011. godine.
No od puča u veljači, vojska je opozvala medijske licence, nametnula ograničenja za internet i satelitske televizije te uhitila desetke novinara, u onome što su skupine za ljudska prava nazvale napadom na istinu.
Odbor za zaštitu novinara rekao u izvješću u srpnju da su mjanmarski vladari učinkovito kriminalizirali nezavisno novinarstvo.