Sergej Rjabkov, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova, izjavio je u ponedjeljak da Moskva razmatra mogućnost raspoređivanja projektila kratkog i srednjeg dometa u azijsko-pacifičkoj regiji
Govoreći za ruske državne medije, piše Business Insider, Rjabkov je opisao ovu opciju kao potencijalni odgovor na izvješća da bi SAD mogao rasporediti svoje sustave na tom području. 'Naravno, ovo je jedna od opcija o kojima se raspravljalo već mnogo puta', izjavio je Rjabkov, prenosi državna novinska agencija TASS.
Novinar ga je upitao može li Rusija postaviti svoje projektile u azijskim zemljama, na što je odgovorio: 'Pojava odgovarajućih američkih sustava u bilo kojem dijelu svijeta odredit će naše daljnje korake, uključujući organizaciju našeg vojno-tehničkog odgovora', prenosi TASS.
Rjabkovljeve izjave signaliziraju mogućnost da Rusija proširi svoj vojni utjecaj na regiju koja je već dugo poprište napetosti između Washingtona i Pekinga.
Američke raketne jedinice bile bi na Filipinima i otocima Nansei
Njegov komentar dolazi nakon što je japanska novinska agencija Kyodo News u nedjelju izvijestila da Washington i Tokio zajednički izrađuju planove za izvanredne situacije vezane uz Tajvan. Prema tim planovima, američke raketne jedinice bile bi stacionirane na Filipinima i otocima Nansei.
Otoci Nansei čine lanac od jugozapadne obale Japana do Tajvana, a privremene baze na tom području omogućile bi SAD-u uspostavu raketne prisutnosti u blizini samoupravnog otoka.
Citirajući neimenovane japanske izvore, Kyodo News navodi da bi u slučaju krize na Tajvanu japansko-američki plan predvidio slanje pukovnije marinaca i sustava HIMARS (visokomobilni topničko-raketni sustavi) na otočje Nansei.
Iako se 12. pukovnija Marine Littoral već nalazi u blizini Okinawe, Kyodo News nije specificirao koju bi jedinicu SAD rasporedio. Istovremeno, američka vojska planira odgovoriti raspoređivanjem jedinica iz svoje višedomenske operativne grupe na Filipine, piše Kyodo News.
SAD je od travnja stacionirao sustav srednjeg dometa Typhon na Filipinima, prvotno raspoređen tijekom zajedničke vojne vježbe s Manilom. Ovaj zemaljski sustav, jedan od najnovijih u arsenalu Washingtona, može lansirati krstareće rakete Tomahawk i presretače Standard Missile 6.
Krajem rujna Associated Press izvijestio je da su SAD i Filipini dogovorili zadržavanje sustava Typhon na neodređeno vrijeme u arhipelagu, što je izazvalo snažne reakcije Kine. Peking već mjesecima zahtijeva njegovo uklanjanje s Filipina.
U ponedjeljak rano ujutro kineska državna agencija Xinhua kratko je prenijela Rjabkovljeve komentare.
Urušavanje Sporazuma u nuklearnom naoružanju srednjeg dometa
Sve se to odvija u kontekstu raspada Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF). Potpisali su ga Sovjetski Savez i SAD 1987. godine te je zabranjivao nuklearne i konvencionalne balističke i krstareće projektile lansirane s kopna u dometu između 500 i 5500 kilometara.
Međutim sporazum je počeo propadati dva desetljeća kasnije, kada su SAD i saveznici optužili Rusiju za njegovo kršenje izgradnjom i raspoređivanjem krstarećih projektila Novator 9M729.
Godine 2019. administracija Donalda Trumpa najavila je povlačenje SAD-a iz tog sporazuma, tvrdeći da ga Rusija više ne poštuje. Rusija je, s druge strane, više puta optužila SAD za njegovo kršenje.