Amerikanci danas odlučuju o novom predsjedniku ili predsjednici. I dok se s pažnjom iščekuje kako će se rezultati odraziti na međunarodnu scenu s obzirom na ratna žarišta - početak kampanje za predsjednika Hrvatske obilježava svađa oko misije potpore Ukrajini. Tko je na toj priči do sada profitirao i koliko je ona važna biračima?
O tome su 'U mreži prvog' HRT-a govorili politička komentatorica Hrvatskoga radija Jasmina Popović i politički analitičar Aleksandar Musić.
Politička komentatorica Hrvatskoga radija Jasmina Popović za američke izbore je rekla kako slijedi tijesna utrka, ali ono što će posebno biti zanimljivo su dani nakon izbora.
'Nije važno tko će pobijediti, važno je kako će gubitnik prihvatiti rezultate', kazala je Popović.
Politički analitičar Aleksandar Musić rekao je kako su neke stvari kod Trumpa, koje se tiču vanjske politike, poprilično jasne, a kod nekih se naziru obrisi.
Musić: Čini mi se da će Trump mijenjati većinu ambasadora
'Njega NATO pretjerano ne zanima. Smatra da europske države moraju više doprinositi proračunu NATO saveza. Poprilično sam siguran da će napraviti određenu čistku u državnom ustroju njihovog ministarstva vanjskih poslova, jer se posljednjih mjeseci čuje da je bio izrazito nezadovoljan s različitim dužnosnicima koji su mu 'podmetnuti za vrijeme njegova prvog mandata'. Čini mi se da će mijenjati većinu ambasadora', kazao je.
Popović je kazala kako je 'zgodno kod naših ljudi što oni projiciraju svoje političke stavove iz Hrvatske upravo na američke izbore i onda koriste tu argumentaciju'.
Što se tiče naših, domaćih predsjedničkih izbora, Musić ističe kako "svi kasne sa svime".
Musić: Svi u hrvatskoj politici kreću prekasno u kampanju
'To u pravilu uvijek u politici ide u korist onome tko čuva vlast, a u ovome trenutku to je aktualni predsjednik', rekao je.
'Ovaj studeni i prosinac bit će očito mjesto pojačanih kampanjskih aktivnosti. Ono što ja uvijek govorim, a rijetki slušaju - treba krenuti na vrijeme. Svi u hrvatskoj politici kreću jako kasno, kreću 'zbrda zdola', ne znaju što rade i onda im se događaju gafovi, da staju na različite nagazne mine. Umjesto da pričaju o onome što nude, s čim izlaze pred građane, što je taj element koji treba čovjeka s imenom i prezimenom izvesti tu nedjelju na biralište, oni se bave saniranjem svojih gafova, svađanjem s medijima, uvjeravanjem svih da su sve shvatili krivo, a to uvijek u pravilu ide u korist vlasti, bila ona predsjednička ili parlamentarna', istaknuo je.
Što se tiče NSATU misije, Popović kaže kako je ona u ovome trenutku predsjednička kampanja.
'Ono što je zanimljivo je da 'Plenković šiva iz donesenog materijala'. Nije on birao te teme, te teme mu je izabrao Milanović i sad je Plenković cijelo vrijeme u nekoj defenzivi jer on mora braniti svoje odluke za koje mislio da će glatko proći. Plenković je jako ljut zato što je teško sad izaći iz ovih okvira koje Milanović vrlo vješto koristi. Za druge kandidate je to problematično jer onda oni ne mogu nametnuti teme koje bi doista građane zanimale, kazala je Popović.
'Kandidatkinje koje su krenule s programima su ostale u sjeni'
'Kandidatkinje koje su krenule s programima i koje su pokazale neki entuzijazam su ostale u sjeni. To ih je gurnulo u zapećak jer cijela država već mjesec dana raspravlja samo o dvojici časnika', rekla je Popović.
Što se tiče HZD-ovog kandidata Primorca, Musić je rekao kako je problem što je on 'nevidljiv kao kandidat'.
'On je već trebao imati cijele setove promotivnih materijala, a on nema ništa. Kasni šest mjeseci, da budemo iskreni. Ne bih u ovom trenutku rekao da je itko od postojećih protukandidata automatizmom pretplaćen na drugi krug, pa ni kandidat HDZ-a', smatra Musić.
Popović je rekla kako premijer Plenković vodi kampanju Dragana Primorca.
'Jasno je da je Dragan Primorac rezultat ne baš dubokih promišljanja u HDZ-u o tome tko će biti njihov kandidat. On je čovjek koji je pokazao očito dovoljno volje i ambicije da se okuša u tome, misleći da će imponirati građanima kroz svoju karijeru koja je poznata zadnjih nekoliko godina'.
'Ovo što se sada s njim događa je da je on također stavljen u jednu obrambenu poziciju jer mora objašnjavati neke afere i mora odgovarati na pitanja, a činjenica je da se on ne snalazi dobro u političkim ocjenama koje treba dati, uvijek izgleda kao da je zatečen pitanjima i reagira dva, tri dana prekasno, odnosno kad smisle odgovor', kazala je Popović.
'Drugi krug je najopasniji za osobu koja brani svoju poziciju'
Musić kaže kako je drugi krug najopasniji za osobu koja brani svoju poziciju zbog 'referendumske atmosfere'.
'To je stanje u kojem vi više ne govorite o nekim politikama, nego se isključivo glasa o tome želite li maknuti neku osobu ili ne. Odnosno, svi koji izlaze glasaju protiv, ako nisu na strani ove osobe. U tom slučaju sve nezadovoljno - s lijeva, s desna, siromašno, bogato, može u nekom trenutku prebaciti tih 50 posto i zatvoriti vrata osobi koja je do tada bila na vlasti', pojašnjava Musić.
Dodaje kako je za referendumsku atmosferu potrebno puno više emocija.
'Milanović bi se trebao više 'prosipati', a u ovom trenutku čini mi se da je on shvatio da mu relativno dobro ide kada šuti. Čim krene pametovati i svađati se - automatizmom pada. Hoće li neki od protukandidata, ako stigne u drugi krug, uspjeti probuditi referendumsku atmosferu ostaje vidjeti. Ali svakako, ovako kako stvari stoje, s polumrtvom atmosferom, čini mi se da trenutna situacija više radi u korist onoga tko brani tu poziciju', zaključio je Musić.