Ministarstvo znanosti i obrazovanja u utorak je donijelo odluku prema kojoj će učenici nižih razreda osnovne škole, ali i maturanti srednje škole, pohađati nastavu u učionicama, a ostali započinju drugo polugodište online nastavom
Svrha ovakve odluke je zadržati trend smanjenog broja zaraza koronavirusom ili, kako je to objasnio ministar znanosti Radovan Fuchs: 'To znači da će se moći održati veća distanca između učenika i time mislimo da smo itekako smanjili moguće širenje epidemije i da početkom polugodišta nećemo narušiti optimističke trendove u incidenciji novozaraženih.'
Fuchs je također apelirao na javnost da prestane traumatizirati djecu izjavama kako ona šire koronavirus. 'Ne bi bilo dobro da se nastavi s komuniciranjem da su djeca nekakvi superširitelji. Ne treba dodatno gurati na njihova mala pleća nekakav osjećaj krivice', kaže Fuchs.
Video: Davorin Višnjić/PIXSELL
Ako je suditi prema reakcijama s društvenih mreža, roditelji su zadovoljni ovom odlukom. No dio javnosti smatra je zakašnjelom jer su svi učenici pohađali školu u trenucima u kojima je incidencija u Hrvatskoj bila višestruko veća, a dnevnih broj novozaraženih prelazio četiri tisuće, dok ih je danas dnevno i manje od tisuću.
Također, proteklih dana brojna su medijska izvješća o velikim gužvama na sanjkalištima i u toplicama diljem zemlje pa se nameće pitanje koliko je opravdano poslati dio učenika na online nastavu kad se djeca ionako druže na mjestima na kojima se okuplja velik broj ljudi.
Poseban problem je nastava u Sisačko-moslavačkoj županiji, u kojoj je velik broj škola oštećen u potresu, a online nastavu nemoguće je organizirati s obzirom na probleme s infrastrukturom. I dio škola u Zagrebu, Zagrebačkoj i Karlovačkoj županiji oštećen je, a roditelji u Zagrebu pokrenuli su peticiju za veću sigurnost školskih zgrada u centru grada.
Imajući sve to u vidu, pitamo vas: što mislite o odluci da se dio djece pošalje u školu, a dio pohađa online nastavu?