Vukovar najsvetije mjesto hrvatske novije povijesti, rekao je ministar obrane Ivan Anušić na obilježavanju 32. godišnjice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara kod Zavjetne kapelice na Putu spasa, poznatijem kao „kukuruzni put“, gdje su u petak položeni vijenci i upaljene svijeće
"Vukovar je obranio Hrvatsku i da nije bilo Vukovara puno toga bi bilo drugačije. Vukovar i vukovarski borci su spasili ne samo Hrvatsku, nego i Osijek i cijelu istočnu Hrvatsku. Dali su nam prostora da se naoružamo, da dobijemo i naše saveznike u Europi i svijetu i zato im neizmjerno hvala", poručio je ministar Anušić. Dodao je kako su Bogdanovci jedan mali Vukovar te su mjesto koje je napravilo nevjerojatnu stvar u Domovinskom ratu odupirući se višestruko nadmoćnijem i brojnijem neprijatelju.
"Da smo uspjeli sačuvati "kukuruzni put" ili neki drugi koridor, Vukovar zasigurno ne bi nikad pao. Nažalost, to nije bilo tako. Vukovar nije izdržao. Sutra smo u koloni sjećanja i sjetit ćemo se svih onih koji su dali živote za slobodnu Hrvatsku i s punim pijetetom i uvažavanjem pokloniti se žrtvi Vukovara", rekao je Anušić.
Tijekom tromjesečne opsade Vukovara "kukuruzni put" bio je jedni put koji je spajao grad Vukovar sa slobodnim vinkovačkim područjem.
Protezao se kroz kukuruzna polja od Bogdanovaca do Vukovara i njime je u opkoljeni grad stizala humanitarna i medicinska pomoć, oružje i branitelji, a njime su i mnogi ranjenici i civili izašli iz neprestano napadanog Vukovara. Put je bio u funkciji sve do početka listopada i okupacije Marinaca čime se Vukovar našao u okruženju.
Na grobove poginulih i ubijenih hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru u petak su, uoči 32. godišnjice sloma obrane toga grada, položene ruže i upaljeni lampioni.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
“Kako godine prolaze, sve nas je manje. Mi se i ne nadamo da će svi naši najmiliji biti pronađeni, ali uvijek se nadamo", kazala je predsjednica Udruge “Vukovarske majke” Manda Patko koja još uvijek traga za suprugom kojem se zadnji trag gubi u vukovarskom Veleprometu.
"Znam ime i prezime osobe koja ga je izvela iz hangara u kojem je bio zatočen i znam ga ponekad sresti u gradu, ali nikada mi nije želio priznati kamo ga je i kome odveo", kazala je Patko.
Po riječima predsjednice Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila Ljiljane Alvir, u Hrvatskoj se još uvijek traga za 1803 nestale osobe iz Domovinskog rata, od kojih na području gada Vukovara 374.
"Sve ide presporo. Gledano iz pozicije članova obitelji, potraga za nestalima trebala je prestati još prije dvadeset godina. Međutim, priroda onoga što su počinitelji zločina činili da bi zameli tragove svojih zločina je strašna. Oni koji imaju informacije ne žele ih dati, a oni koji silno žele te informacije nemaju ih. Država ulaže sredstva i napore, ali sve skupa sporo ide jer nema odgovora iz Srbije", kazala je Alvir.
Kolonom sjećanja u Vukovaru u subotu će se obilježiti 33. godišnjica sloma obrane toga grada i njegove žrtve u Domovinskom ratu.