Ako postanem predsjednik, trebat će mi 24 sata da okončam rat u Ukrajini – govorio je Donald Trump tijekom svoje predsjedničke kampanje. Jedno je to od njegovih najvećih predizbornih obećanja, no dosad je novoizabrani predsjednik bio škrt na riječima kad je u pitanju način na koji ga namjerava ispuniti. Prve obrise plana za primirje na stol je stavio Keith Kellogg, Trumpov čovjek za rat u Ukrajini
Samo jedan dan bit će mu potreban da napravi ono što cijeli svijet ne uspijeva već više od tisuću dana – okončati rat u Ukrajini. Ponovio je to novoizabrani američki predsjednik Donald Trump više puta tijekom svoje predizborne kampanje. A sada, dok se polako kristalizira slika o tome tko će sjesti u sve fotelje njegove administracije, nakon duljeg razmatranja odabrao je i posebnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju.
Izbor je pao na umirovljenog general-pukovnika, 80-godišnjeg Keitha Kellogga, inače vjernog zagovornika njegova lika i djela.
Na stolu je već i neka vrsta plana za postizanje primirja između Ukrajine i Rusije, a koju potpisuje Kellogg s bivšim Trumpovim pomoćnikom Fredom Fleitzom.
Kako bi mogao izgledati Trumpov plan za kraj rata?
Prva verzija Trumpova plana bit će osnova za konačni plan koji bi trebao biti predstavljen i Ukrajini i Rusiji najkasnije do početka travnja.
Plan predviđa prekid vatre duž trenutnih linija bojišnice, što bi ostavilo Rusiji kontrolu nad otprilike petinom ukrajinskog teritorija.
Kremlju pak treba jasno dati do znanja da bi odbijanje pregovora automatski dovelo do daljnjih isporuka oružja Kijevu.
Navodi se i da bi SAD nastavio slati oružje Ukrajini kako bi osigurao da Moskva 'ne napravi daljnje pomake i ne napadne ponovno nakon prekida vatre ili mirovnog sporazuma'. No ta daljnja vojna pomoć bila bi uvjetovana sudjelovanjem Ukrajine u mirovnim pregovorima s Rusijom.
Dokument također navodi da bi trebala postojati 'formalna američka politika za traženje prekida vatre i pregovaračkog rješenja sukoba u Ukrajini'.
Kako bi privukli Vladimira Putina za pregovarački stol, SAD i njegovi partneri iz NATO-a trebali bi odgoditi članstvo Ukrajine u tom savezu u zamjenu za sigurnosna jamstva na barem deset do 20 godina.
Kijev također treba shvatiti da će trebati vremena da povrati sav okupirani teritorij - dakle sugerira se mirna reintegracija. A Rusiju bi moglo potaknuti na mir djelomično ukidanje sankcija, no istovremeno bi se uvele carine na uvoz ruskih energenata kako bi se iz toga financirala obnova Ukrajine.
Tko je Keith Kellogg?
Riječ je o iskusnom umirovljenom general-pukovniku, odlikovanom junaku rata u Vijetnamu, koji je početkom 90-ih godina bio zapovjednik američke vojske za specijalne operacije u Europi (SOCEUR).
Kellogg je u Trumpovu mandatu od 2017. do 2021. bio predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće i savjetnik za nacionalnu sigurnost tadašnjeg potpredsjednika Mikea Pencea.
Nakon što je Trump izgubio izbore 2020. osnovao je America First Policy Institute kao potporu njegovim političkim nastojanjima da ponovno pobijedi na izborima. O svom bivšem i budućem šefu Kellogg je govorio da nije ratni huškač, nego da 'mudro zamahuje mačem samo onda kada je to neizbježno'.
Znamo i da je u više navrata kritizirao Bidenovu administraciju jer nije pronašla način da se dogovori s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. U intervjuima je puno puta ponovio i to da slanje oružja ima smisla samo ako su obje strane upletene u sukob za pregovaračkim stolom. 'Rat u Ukrajini ne može se riješiti vojnim putem, već samo pregovorima - to je jasno objema stranama', smatra on.
Ima li njegov plan šanse?
Bivši admiral Mark Montgomery, što se tiče Kelloggova plana, optimističan je, ali i oprezan. Kako je kazao za CBC News, niti Kellogg niti bilo tko drugi ne može ispuniti Trumpov zahtjev za instantnim rješenjem. Međutim on se nada da Kellogg može iskoristiti svoje iskustvo i utjecaj na Trumpa kako bi pronašao razumno i pošteno rješenje za obje strane.