Članovi hrvatske zajednice u Australiji zatražili su ispriku od novinara australske televizije ABC Tonyja Jonesa koji je u svojoj emisiji 'Pitanja i odgovori' naše iseljenike poistovjetio s terorističkim skupinama poput ISIL-a
Jones je, naime, prošlog tjedna u svojoj gledanoj emisiji 'Q&A' ugostio Pauline Hanson, senatoricu australske države Queensland koja je razgovarala s novinarom o vrućim temama poput međunarodnog terorizma te je zaključila kako Australija nikad nije imala problema s terorizmom.
Novinar je pak pokušao opovrgnuti senatoričin zaključak, kazavši kako su 'hrvatski katolički ekstremisti' sedamdesetih godina prošlog stoljeća terorizirali Australiju. Jones je pritom mislio na niz napada na jugoslavenske konzulate i predstavništva tvrtki bivše države poput JAT-a, a koji su bili redovne mete proustaške emigracije u Australiji.
Krajem 70-ih godina zabilježen je tek jedan slučaj dovršene istrage, kada su australske vlasti uhitile šestoricu Hrvata koji su potom osuđeni na 15 godina zatvora zbog planiranja bombaških napada na vodovod u Sidneyju te na obližnje kazalište u Newtonu
Sudski proces u tzv. slučaju hrvatska šestorka bilo je jedno od najduljih suđenja u australskoj povijesti, no u istragu su se uključili i australski mediji koji su utvrdili kako su Max Bebić, Vic Brajković, Tony Zvirotić, Mile Nekić te Joe Kokotović i njegov brat Ilija Kokotović nevini te da iza svega stoji jugoslavenska tajna služba UDB-a koja je fabricirala dokaze i podmetnula ih australskoj policiji.
Da se radilo o namještaljci, još jednom je ovih dana potvrdio Ian Cunliffe, savjetnik za pravosuđe australske vlade koji je kazao kako nema sumnje da je UDB-a podmetnula svojeg čovjeka te kako je u zavjeri sudjelovala i australska policija koja je bila na vrijeme obaviještena o nakanama jugoslavenske tajne službe.
Slučaj je zaintrigirao i Johna Schindlera, jednog od najpoznatijih stručnjaka za terorizam i predavača na američkoj vojnopomorskoj akademiji koji je nakon vlastite istrage utvrdio kako iza svega stoji jugoslavenska tajna služba te da je, s obzirom da sud nije dopustio korištenje njegovih i novinarskih dokaza, ta akcija bila najuspješnija u pokušaju denunciranja hrvatske zajednice u Australiji.
Zbog novog javnog pokušaja ocrnjenja Hrvata u Australiji nekadašnji čelnik australskih liberala Jakov Miljak pokrenuo je online peticiju u kojoj traži Jonesovu ispriku, dodajući u pojašnjenju zahtjeva kako je novinar pokušao izjednačiti teroriste tzv. Islamske države s Hrvatima koji desetljećima žive i rade u Australiji.
Reagirala je i televizijska kuća koja je u svojem priopćenju navela kako je Jones 'vrlo svjestan nepravde i montiranog procesa na štetu šestorice Hrvata', ali i kako se on, govoreći o terorizmu na tlu Australije, isključivo referirao na 'dokumentirane aktivnosti hrvatskih nacionalista 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća'.