NAKON POVLAČENJA VELEPOSLANIKA

Austrija Grčkoj: Odradite svoj dio posla!

25.02.2016 u 14:50

Bionic
Reading

Zbog nesuglasica oko izbjegličke krize, službena Atena pozvala je svog veleposlanika u Austriji na 'konzultacije' u Grčku na što je Austrija mirno reagirala pozvavši Grčku da preuzme svoj dio u zaustavljanju izbjeglica. Ministarstvo vanjskih poslova Grčke priopćilo je da se veleposlanik poziva na konzultacije kako bi se 'sačuvali prijateljski odnosi između država i naroda Grčke i Makedonije'. Grčka je ozlojeđena zbog toga što nije pozvana na sastanak u Beču, gdje su se u srijedu sastali predstavnici zemalja tzv. Balkanske rute kako bi raspravljali o pooštrenim mjerama kojima nastoje obuzdati izbjeglički val. Domaćica tog skupa bila je austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner, a sastanku je u ime Austrije nazočio šef diplomacije Sebastian Kurz

Iz istog razloga, Grčka je još jučer uručila prosvjednu notu austrijskom veleposlaniku u Ateni, ocijenivši inicijativu organiziranja ministarskog sastanka u srijedu u Beču neprijateljskom akcijom. 'Tom jednostranom, nimalo prijateljskom akcijom pokušava se u odsutnosti Grčke, donijeti odluke izravno povezane s grčkim granicama', priopćilo je grčko ministarstvo vanjskih poslova.

'Austrija može razumjeti nervozu Grčke, jer raste pritisak na Grčku da sudjeluje u zaustavljanju priljeva migranata', priopćilo je austrijsko ministarstvo vanjskih poslova.

Grčka veleposlanica mogla bi iskoristiti mogućnost što putuje u svoju zemlju kako bi obavijestila vladu o izazovima s kojima se suočavaju države poput Austrije koje su primile najviše izbjeglica, dodaje ministarstvo.

Austrija je sazvala sastanak ministara vanjskih i unutarnjih poslova zemalja balkanske migrantske rute kako bi koordinirali svoje kontrole granica, nakon što je službeni Beč u petak uveo dnevne kvote na svojim granicama. Danas se pak u Bruxellesu održava sastanak ministara unutarnjih poslova zemalja članica EU-a o izbjegličkoj krizi. I tamo je Grčka izrazila svoju zabrinutost, osudivši 'jednostrane poteze' zemalja na balkanskoj ruti.

Grčki ministar za migracije Janis Muzalas izjavio je da njegova zemlja neće pristati da bude 'europski Libanon, ni skladište duša', te najavio da Grčka također može poduzeti jednostrane akcije. Na summitu je i Vlaho Orepić, hrvatski ministar unutarnjih poslova. On je za hrvatske medije izjavio da se za rješenje migrantske krize traži zajedničko europsko rješenje, unutar kojeg će zemlje članice imati svoj dio odgovornosti.

Grčki premijer Aleksis Cipras zaprijetio je u srijedu odbijanjem svakog europskog sporazuma ukoliko teret migracijske krize ne bude razmjerno podijeljen među zemljama članicama Europske unije.

'Grčka više neće pristati ni na jedan sporazum ukoliko podjela tereta i odgovornosti migracijske krize ne bude razmjerna među zemljama članicama Unije', rekao je Cipras na raspravi u parlamentu. On je najavio da će pozvati sve šefova grčkih stranaka da se slože u vezi migracijske krize prije summita 7. ožujka u Bruxellesu.

'Potreban je veliki politički konsenzus o tom pitanju', naglasio je premijer.

Cipras je u utorak izrazio svoje nezadovoljstvo nakon regionalnog sastanka organiziranog u Beču, bez Grčke o kontrolama granica balkanskih zemalja. Premijer je rekao da je sramotno što neke zemlje nisu poštivale odluke europskog summita prošlog tjedna o zajedničkoj akciji u migracijskoj krizi i da su djelovale jednostrano.

Odluka koju su prošlog tjedna donijeli direktori policija pet zemalja balkanske migracijske rute (Austrije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije) o jačanju kontrola na granicama, izazvala je posljednjih dana zakrčenje migranata na grčko-makedonskoj granici koja ostaje napola otvorena, a ona je glavni prijelaz kojim se kreću migranti prema zemljama središnje i sjeverne Europe.