Nakon sastanka parlamentarne većine predsjednik Kluba HDZ-a Branko Bačić rekao je kako će u srijedu biti razriješena dosadašnja tri i imenovana tri nova člana Uprave INA-e koji su dobili potporu, kao i da su se suglasili oko toga da je potrebno provesti raspravu o promjeni modela upravljanja.
Naglasio je da razriješeni članovi Uprave INA-e, prema Vladinom prijedlogu, neće imati pravo na otpremnine dodavši kako će nove članove Uprave imenovati Nadzorni odbor tvrtke.
Potrebno je provesti raspravu o promjeni modela upravljanja INA-om kako se ne bi događale situacije da se na nižim razinama odlučuje o poslovima koje imaju velike financijske implikacije na poslovanje INA-e, a da se o tom ne raspravlja na vrhu same upravljačke strukture tvrtke. Jasno smo komunicirali da će se na razini Vlade, Ministarstva gospodarstva i MOL-a trebati otvoriti rasprava o načinu upravljanja, poručio je Bačić.
Stoga je, dodaje, imenovanje novih članova Uprave jedan dio koji treba obaviti, a drugi kako se ne bi ponavljala (ne)djela i moglo bolje pratiti samo poslovanje INA-e.
O eventualnoj kaznenoj odgovornosti odlučit će pravosudna tijela
Bačić je također rekao da će o eventualnoj kaznenoj odgovornosti odlučiti pravosudna tijela.
Odgovarajući na novinarski upit, rekao je kako nije dobro da su određene razine upravljanja u INA-i izvan nadležnosti samog upravljačkog vrha tvrtke.
"Sada se pokazalo da su te naše primjedbe apsolutno opravdane i da je došlo vrijeme da se izmijeni način upravljanja INA-om, da se uspostavi onaj koji će biti primjeren takvom trgovačkom društvu gdje neovisno o udjelu vlasništva mora imati 'uzde' upravljanja potpuno u svojim rukama, ne da se to premošćuje nižim razinama koje postavlja većinski ili bar malo većinski vlasnik. To je jedino opravdano, istaknuo je Bačić.
Naglasio je i kako upravljane treba uskladiti sa Zakonom o trgovačkim društvima.
Upitan na temelju čega će razriješenim članovima Uprave biti uskraćene otpremnine, Bačić je odgovorio da Nadzorni odbor ima zakonsku mogućnost za to, no da ne bi ulazio u moguće pravosudne implikacije takve odluke.
Također je izvijestio da su članovi vladajuće koalicije dali snažnu potporu Vladi i mjerama stabilizacije cijene energenata i obuzdavanja inflacije . Bilo je, naveo je, i riječi o prijedlogu izmjene Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, kao i o radu Hrvatskog sabora.
Bačić je također rekao da ih je ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivan Paladina izvijestio o tijeku obnove nakon potresa, a ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović o nastojanjima da se na razini EU utvrdi maksimalna cijena plina.