PREDIZBORNO TAKTIZIRANJE

Bandić preko manjinaca stisnuo desne stranke

16.03.2017 u 13:37

Bionic
Reading

Sa šest glasova za i jednim suzdržanim (HSP AS) Odbor za nacionalne manjine Skupštine Grada Zagreba podržao je prijedlog gradonačelnika Milana Bandića prema kojem bi u sljedećem sazivu u Skupštini bilo zagarantirano šest mjesta za pripadnike nacionalnih manjina

Prijedlog s mišljenjem Odbora proslijeđen je Skupštini koja će o njemu, uz paralelno provedenu javnu raspravu, raspravljati u dva čitanja nakon čega će biti poznato hoće li zacementirana mjesta imati tri predstavnika srpske nacionalne manjine, dva bošnjačke i jedan albanske.

Sudeći po današnjoj raspravi, Bandićev prijedlog, kojeg su pojedini zastupnici protumačili kao predizborni inženjering krvnim zrncima, mogao bi proći jer teško da će netko netom prije izbora riskirati da ga se proglašava neprijateljem manjina.

No, u toj situaciji u nebranom grožđu naći će se posebno desno orijentirane stranke  jer na posljednjim lokalnim izborima 2013. godine stranke koje su ušle u Skupštinu HDZ, HSP AS, BUZ, ali ni HSLS i HSS na svojim listama nisu imale nijednog pripadnika nacionalnih manjina. S druge strane, poznato je da je Bandićeva lista bila najviše multikulturalna i da su mu manjinci odani jer je za njegova mandata, dok je još bio član SDP-a, i osnovan Odbora za manjine.  Sva predviđanja govore da će izbori biti neizvjesni i nije isključeno da u konačnici ruke manjinaca u Skupštini budu presudne.

Obrazlažući prijedlog, utemeljen na Ustavnom zakonu o nacionalnim manjinama, Ratko Maričić iz Bandićeve stranke pojasnio je kako se može dogoditi da Skupština i u budućnosti ima 51 zastupnika, ali da ih može u konačnici biti i 57.

'Gradonačelnik je predložio da sve manjine kojih ima više od 0,5 posto budu zastupljeni u Skupštini. Neće biti posebnih lista za manjine već će svaka stranka na svojoj listi unutar 51 zastupnika moći staviti i pripadnike manjine. Budu li pripadnici manjina izabrani unutar 51 zastupnika tu priča završava. Ako se to ne dogodi, pripadnici manjina uzimaju se najprije s one liste koja je dobila najveći broj zastupnika', pojasnio je Maričić dodavši da ovakav prijedlog ne favorizira nijednu političku stranku već nacionalne manjine.

Replicirao mu je Robert Balić iz HSP AS kazavši da bi prema predloženom pripadnici srpske nacionalne manjine, sukladno njihovu  postotku u Zagrebu 2,2 posto, bili zakinuti i da bi oni umjesto predložena tri morali imati četiri zastupnika.  

Na izrečeno Maričić je dodao kako je riječ o prijedlogu koji ide u dva čitanja i da se može korigirati.

Premda je najavio da će biti protiv prijedloga, Balić je u konačnici bio suzdržan.

Rajko Ostojić (SDP), predsjednik Odbora naveo je kako SDP za razliku od nekih drugih stranaka nikad nije brojao krvna zrnca i podsjetio da je Amnesty International u svom izvještaju za prošlu godinu upozorio na porast netolerancije, nasilja  i govor mržnje u Hrvatskoj.

'Zašto ovo Bandić nije predložio ranije nego pred izbore? Mi ovo načelno podržavamo, ali moramo imati jasne kriterije. Treba podsjetiti da gradonačelnik sjedi kao počasni predsjednik u nekim klubovima na čijim utakmicama se mogu čuti svakakvi povici. Ako se to ne podržava onda se izađe s takvih pozicija', zaključio je Ostojić.

O prijedlogu u prvom čitanju raspravljat će se na Skupštini 21. ožujka.