u strasbourgu

Baterije za mobitele, laptope i romobile dobivaju putovnice. Evo što to znači

14.06.2023 u 13:12

Bionic
Reading

Baterije će dobiti digitalne putovnice. Zaokružit će se tako proces od proizvodnje do recikliranja baterija za mobitele, laptope, romobile, automobile dok će elektronički snimač u uređaju sadržavati sve informacije o vijeku baterije. Podržali su to europarlamentarci na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, a na čijem izvješću je radila i hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan

Novim zakonom ojačava se položaj potrošača, a proizvođače obvezuje na dizajniranje baterija u uređajima na način kojim ih se može jednostavno ukloniti ili zamijeniti. Ovim se, između ostaloga, staje na kraj praksi ljepljenja baterije za uređaj kojim se onemogućavalo kupca da ju zamijeni, već bi zbog toga morao kupiti potpuno novi uređaj.

'U istraživanju koje sam provela, 94% građana je smatralo kako bi se baterije u uređajima trebale moći lakše zamijeniti, dok ih je 57% primijetilo kako im se trajanje baterije smanjilo nakon što su ažurirali sustav. Ovim Zakonom proizvođače prisiljavamo da odustanu od prakse „kupi-koristi-baci“, uz veću trajnost baterije i informiranost potrošača. Baterije će se opet moći lakše ukloniti ili zamijeniti, a uz to će nositi i naljepnice i QR kodove s informacijama vezanim uz njihov kapacitet, performanse, trajnost i slično', objasnila je hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.

Uvođenjem digitalne putovnice za baterije zaokružit će se proces od same proizvodnje do recikliranja baterije, a elektronički snimač u uređaju će sadržavati sve informacije o vijeku baterije.

'Preko QR kodova moći će se pristupiti putovnici za bateriju te će na taj način potrošači moći vidjeti kakve su baterije ugrađene, kako su proizvedene, kakva im je mogućnost popravka, može li se zamijeniti samo u cijelosti ili se mogu zamijeniti pojedinačne ćelije', kaže Borzan.

Velika poduzeća, kako navodi, morat će provesti dubinsku analizu kako bi se riješili društveni i ekološki rizici kod nabave, prerade i trgovine sirovinama dok će se minimalne razine obnovljenog kobalta, olova, litija i nikla morati ponovno upotrijebiti u novim baterijama. Minimalni cilj prikupljanja prijenosnih baterija do 2030. godine je 73 posto, priopćili su iz Ureda hrvatske eurozastupnice Biljane Borzan.