CARTER PROTIV OLIGARHIJE

Bivši američki predsjednik otkrio tamnu stranu politike

08.08.2015 u 08:00

Bionic
Reading

Bivši američki predsjednik Jimmy Carter proglasio je u nedavnom radio intervjuu Sjedinjene Države oligarhijom koja počiva na političkom podmićivanju. Iako takva ocjena izjednačava SAD s nekim državama koje Amerika voli osuđivati zbog nedostatka demokracije poput, primjerice, Rusije, u američkim medijima i javnosti ne čude se takvim ocjenama

U radio šou liberalnog voditelja Thoma Hartmanna, Carter je zamoljen da prokomentira dvije odluke Vrhovnog suda iz 2010. i 2014. godine koje su omogućile neograničeno financiranje političkih kampanja. Carter je rekao da su te odluke narušile samu bit američkog političkog sustava.

'Sada je ovo samo oligarhija s neograničenim političkim podmićivanjem koje donosi nominacije za predsjedničku utrku i same izbore. A isto se odnosi i na guvernere, američke senatore i zastupnike u Kongresu. Svjedočimo subverziji našeg političkog sistema uz vraćanje dugova glavnim donatorima, koji žele i očekuju, a ponekad i dobivaju usluge nakon što su izbori završeni. Kandidati, i demokrati i republikanci, gledaju na taj neograničeni novac kao na veliku dobit za sebe. Netko tko je već u Kongresu, ima i više za prodati svojim predanim donatorima od onih koji su tek izazivači', konstatirao je.

Povjesničar Eric Zuesse u blogu na Huffington Postu navodi DA je Carter u pravu te spominje kako je na tu temu provedeno samo jedno pravo empirijsko istraživanje u kojem se nastojalo utvrditi je li u promatranom razdoblju (između 1981. i 2002. godine) Amerika funkcionirala kao prava demokracija, odnosno, država u kojoj su vladali zastupnici naroda ili je, umjesto toga, funkcionirala kao oligarhija gdje su vlasti povlačile poteze kojima su pogodovale uskom, bogatom dijelu društva. Istraživanje koje je vodio profesor Martin Gilens s Princetona objavljeno je prošle jeseni pod nazivom Testing Theories of American Politics: Elites, Interest Groups and Average Citizens. Koristeći podatke o tome kako su vlasti odlučivale o 1779 političkih pitanja, istraživanje je pokazalo da su ekonomske elite i organizirane grupe koje predstavljaju interese biznisa imale značajan utjecaj na politiku američke vlade, dok su obični građani i grupe koje su se pozivale na javni interes, imale mali ili nikakav utjecaj - čime su potkrijepljene teorije da državom vladaju ekonomske elite.

Iznimka koja potvrđuje pravilo

Jedini kandidat koji se prilično razlikuje je Bernie Sanders, senator Vermonta i dugovječni američki nezavisni političar koji se odlučio za utakmicu u dresovima demokrata te sve više okuplja lijevo krilo te stranke. Sanders sam sebe opisuje kao demokratskog socijalista. Rođen je 1941. godine u Brooklynu kao sin siromašnih židovskih doseljenika iz Poljske. Za razliku od Hillary Clinton, on o opasnostima rastuće nejednakosti u društvu priča cijelog života koji je obilježilo i iskustvo u izraelskom kibucu, potpora sugrađana koja ga je donijela do mjesta gradonačelnika grada Burlingtona u Vermontu, a potom i karijera nezavisnog zastupnika u Kongresu. Kada je tek objavio svoju kandidaturu, brojni su je dočekali sa simpatijama, ali uz mišljenje da nema šanse protiv Hillary Clinton. Ona vodi u anketama, ali je zbog trajnogoruće afere s elektronskom poštom u stabilnom padu, a do izbora je više od godine dana u kojima su svakakva čuda moguća. U ovom trenutku ankete pokazuju da bi i Clinton i Sanders, pa i Jo Biden ako odluči krenuti u trku, pobijedili vodećeg republikanskog kandidata Donalda Trumpa. S tim da bi Sanders bolje prošao od Clinton u nekim od 'swing' država, država koje tradicionalno određuju izbore, kao što su Kolorado, Virginia i Iowa.

'Carter - koji je u ured ušao 1977, na samom početku ere tranzicije u aristokratski kontrolirane Sjedinjene Države (a ured je napustio 1981, na početku razdoblja koje razmatra ova studija) - izrazio je svoje mišljenje da je s dvije najekstremnije proaristokratske odluke (Citizens United 2010. i McCutcheon 2014.) američka demokracija po svemu postala samo prošlo svršeno vrijeme - nje u realnosti više nema', ocjenjuje Zuesse, upozoravajući da se u razdoblju nakon spomenutog istraživanja situacija samo još pogoršala. U upravo započetoj utrci za predsjedničke izbore 2016. smanjio se broj donatora, ali će oni u željene kandidate uložiti puno veće sume nego što je to bilo prije desetak i više godina. Do kraja lipnja nekih 130 obitelji uložilo je više od polovice novca koje su prikupili kandidati Republikanske stranke, stranke kojoj je veliki biznis naklonjeniji.


Nisu, međutim, ni demokrati izuzeti iz sistema. Kada jednom prođe moć njihova ureda, bivši glavni političari nastavljaju biti aristokracija, dogodilo se to s Clintonima koji su se priključili ranije formiranoj dinastiji Bush, a dogodit će se i s Obamama, smatra taj autor.

Njegove riječi donekle potvrđuju i podaci koji se spominju u kampanji Hillary Clinton. Bivša državna tajnica i prva dama te još uvijek najizglednija nova američka predsjednica (još vodi u anketama, iako je u silaznoj putanji) ima imovinu u vrijednosti između 11 i 53 milijuna dolara. Ona i njen suprug Bill Clinton samo prošle godine održali su 104 govora za što su dobili najmanje 25 milijuna dolara. Dobila je i najmanje 5 milijuna dolara predujma za svoje zadnje memoare 'Hard Choices'.

Bogat, bogatiji, najbogatiji

Republikanski kandidati po bogatstvu daleko nadmašuju kandidate s demokratske strane. Od svih iskače milijarder Donald Trump, trenutačno vodeći republikanski kandidat čije bogatstvo je Forbes procjenio na četiri milijarde dolara, dok sam Trump tvrdi da posjeduje preko 10 milijardi. Prošle godine je zaradio 'tričavih' 362 milijuna. Slijedi ga republikanska kandidatkinja za ženu predsjednicu Carly Fiorina, bivša direktorica Hewlett-Packarda koja zajedno sa suprugom posjeduje 59 milijuna dolara. Jeb Bush, sin i brat dvaju američkih predsjednika ima između 19 i 22 milijuna dolara. Nakon napuštanja ureda guvernera Floride i Jeb Bush se otisnuo u govorničke vode, a jedno je vrijeme bio i savjetnik u Lehman Brothers. John Kasich, guverner Ohija hrvatsko-češkog porijekla ima imovinu vrijednu između 9 i 22 milijuna dolara. Osim dugogodišnje političke karijere, novac je također zarađivao u Lehman Brothersu te kao domaćin šoa na Foxu. Ben Carson, neurokirurg koji se povukao s tog posla u godini i pol prije nego je krenuo u predsjedničku utrku zaradio je između 9 i 27 milijuna u plaćenim govorima, tantijemima od prodaje knjige te kroz sudjelovanje u odborima tvrtki Kellogg i Costco. Mike Huckabee, bivši guverner Arkanzasa ima imovinu u vrijednosti između 7 i 29 milijuna dolara. I on se obogatio na plaćenim govorima nakon napuštanja ureda te kroz bavljenje ugostiteljstvom na Floridi. Listu republikanskih kandidata milijunaša nastavljaju još i Bobby Jindal, Ted Cruz, Rand Paul i Rick Santorum.