Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, pokazuje da je pokretanje istrage protiv HDZ-a i blokada imovine nanijelo novu štetu preferenciji ove stranke, te dodatno umanjilo izborne izglede vodeće stranke vladajuće koalicije
Vidljivi ljetni trend oporavka HDZ-a zaustavljen je svjedočenjem bivše stranačke blagajnice, a svojevrsni čavao u izborni lijes HDZ-a zabio je DORH s pokretanjem istrage protiv stranke i blokadom imovine - glavni je zaključak ovomjesečnog ispitivanja političkih preferencija u našoj zemlji.
Lijeva koalicija okupljena oko SDP-a bilježi izbor od 37,2% (36,7% prošlog mjeseca), što predstavlja blagi porast podrške Kukuriku kolicije. Stožerna stranka sadašnje aktualne vlasti - HDZ - bilježi izbor od 18,3%, što je za 0,7 postotnih poena slabiji rezultat prema onom zabilježenom prije mjesec dana.
Hrvatski laburisti su na nacionalnoj razini jedina lista (osim HDZ-a i SDP-a) koja prelazi izborni prag (s rezultatom od 5,7% prema prošlomjesečnih 5,1%). HSP se i ovaj mjesec zadržao na sličnom rezultatu kao i prošli mjesec (3,9%), dok se druga stranka vladajuće koalicije HSS sa sadašnjih 3,6% na nacionalnoj razini djelomično udaljio od izbornog praga. HSLS se drži iznad tri posto (3,1%), dok je vrlo sličan rezultat zabilježila i Zajednička lista Ljube Jurčića, Bloka umirovljenici zajedno i PGS-a (3%). U ovom trenutku još samo HDSSB bilježi nešto viši rezultat (2,5%), dok ostale liste imaju potporu ispod 2%. Još je uvijek vrlo visoki udio naših građana/ki koji ne znaju za koga će glasati (18%).
Predsjednik Josipović s ovomjesečnih 43,4% izbora (prošli mjesec 43,6%) najpozitivniji je političar u zemlji. Na drugom mjestu doživljaja pozitivnih političkih osoba nalazi se i dalje guverner Rohatinski koji je najpozitivniji za 8,1% građana/ki, dok mu se približava lider lijeve koalicije - Zoran Milanović - koji je na trećem mjestu s izborom od 7,5% (u listopadu 7,5%). Jadranka Kosor je četvrta s izborom od 6,3% (7% u listopadu). Među deset najpozitivnijih doživljaja političara još su Dragutin Lesar (4,4%), Ljubo Jurčić (3,3%), Vesna Pusić (3,1%), Radimir Čačić (1,0%), Dražen Budiša (0,8%) i Darinko Kosor (0,6%).
Redoslijed na vrhu pozitivnog doživljaja potvrđuju i rezultati istraživanja koji se odnose na pojedinačne percepcije vodećih političara u zemlji (koje govore o tome za koliko je građana/ki pojedini političar pozitivan ili negativan). Tako je predsjednik Josipović pozitivan za 85,7% građana/ki, a negativan za 8,6% (pozitivan doživljaj 77,1 postotnih poena). Jadranka Kosor je pozitivna za 25,2% građana/ki (prema 31,2% u listopadu), dok je za njih 65,3% negativna (prema 59% u listopadu). Aktualna je premijerka u ukupnom doživljaju negativna za 40,1 postotnih poena (prema prošlomjesečnih 27,9). Zoran Milanović je pozitivan za 52,8% ispitanika/ca (prema 46,3% u listopadu), a negativan za 33% (prema 41,4% iz listopada). Prvak opozicije je u ukupnom doživljaju pozitivan 19,7 postotnih poena (prije mjesec dana bio je pozitivan od 5 postotnih poena).
Sanader je na ljestvici negativnog doživljaja hrvatskih političara i dalje na vrhu ali se stanjila prednost pred njegovom nekadašnjom zamjenicom koja je značajno podigla negativni rejting u posljednjih dva mjeseca. Tako je početkom studenog Sanader najnegativniji političar za 24,9% ispitanika/ca (prošli mjesec 26,3%). Na drugom je mjestu premijerka Kosor s negativnim doživljajem od 22,2% (prema prošlomjesečnih 22,4%). Na trećem je mjestu negativnog doživljaja Vladimir Šeks s izborom od 13,1% (prije mjesec dana 10,5%). 'Svi političari' su negativni izbor 10,5% ispitanika/ca (prema prošlomjesečnih 11,8%). Slijedi čelnik vodeće oporbene stranke Zoran Milanović s izborom od 6,1% (prema prošlomjesečnih 8,3%). Među deset političara s doživljajem najnegativnijeg u zemlji još su: Radimir Čačić (4,4%), Darko Milinović (1,3%), Stjepan Mesić (0,9%), Luka Bebić (0,8%), Andrija Hebrang (0,7%).
Tri su teme/događaja skupila tri četvrtine svih izbora za najznačajniji događaj proteklog mjeseca: pokretanje istrage protiv HDZa i blokada imovine stranke (35%), gospodarska kriza u zemlji (22,5%) i početak suđenja Ivi Sanaderu (16,2%). Slijede nekoliko događaja i tema koje su zaokupljale javnu pozornost u proteklih mjesec dana: prosvjedi radnika Đakovštine i vladina odluka o isplati potraživanja (7,5%), sukobi i svađe u Saboru (4,9%), raspisivanje izbora za Hrvatski sabor (3,1%), uhićenje Josipa Boljkovca (2,4%), skidanje imuniteta Željku Jovanoviću (1,4%), predizborna kampanja (1,1%). Sve su ostale teme i događaji zabilježili rijeđi izbor za događaj mjeseca.
Vlada RH za svoj rad u ovomjesečnom istraživanju bilježi potporu kod 19,6 građana/ki, dok je 69,6% ne podržava (prema prošlomjesečnih 62,8%). Radi usporedbe, podaci iz studenoga 2007. godine pokazuju da je tadašnja vlada bilježila podršku za svoju politiku u visini od 40,3% i protivljenje od 45,4%. Niska razina potpore politici Vlade Jadranke Kosor početkom studenoga ove godine vidljiva je i iz vrlo slabe ocjene njezinoga rada (svega 2,09). Prije četiri godine u istom mjesecu tadašnja je Vlada dobila 2,87. Što se tiče ovogodišnjih ocjena u studenom najbolju ocjenu Vlada bilježi među biračima HDZ-a (3,51), dok birači najvažnijeg koalicijskog partnera, HSS-a Vladi daju svega 2,25. Najslabiju ocjenu Vlada za svoj rad bilježi među glasačima opozicijskih stranaka (SDP 1,71; Laburisti 1,72; Ladonja i IDS 1,83; HNS 1,89).
Zanimljivi su i rezultati o preferencijama kandidata za premijera i to među čelnim ljudima dviju velikih koalicija koji su i najizgledniji kandidati za prvog stanara Markovog trga. U ovomjesečnom je mjerenju Zoran Milanović zabilježio više nego dvostruko češći izbor od svoje protukandidatkinje. Nakon prošlomjesečnih 47,9% čelnik lijeve koalicije u ovomjesečnom je istraživanju izbor u 51,1% slučajeva, dok se izbor sadašnje premijerke zaustavio na 21,8% (prije mjesec dana 23,6%). Da su oboje loši kandidati smatra 21,5% ispitanika/ca.