borba za demokraciju

'Borili smo se protiv toga kao ludi. Ovo se pretvorilo u gadan autoritarni režim'

20.02.2025 u 18:53

Bionic
Reading

U glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, građani mjesecima prosvjeduju protiv vlasti koja ih pokušava vratiti pod rusku ingerenciju. Velik dio stanovništva nada se ulasku u EU, a jedno od najvažnijih imena gruzijske političke scene je Bidzina Ivanišvili

Prije dvije godine dva dana prosvjeda bila su dovoljna da prisile gruzijsku vladu na zaokret. Pokušali su naime uvesti zakon o 'stranim agentima'. Ovaj potez kritičari su usporedili sa zakonodavstvom koje je Vladimir Putin donio da bi ugušio bilo kakvo neslaganje sa svojom politikom u Rusiji. Vlasti u Gruziji odustale su nakon žestokih demonstracija pokrenutih poslije prvog čitanja ovog zakona.

'Borili smo se protiv toga kao ludi, koristili smo svaki instrument koji smo imali na raspolaganju', prisjeća se Ana Tavazde, jedna od desetaka tisuća ljudi koji su demonstrirali protiv spomenutog zakona, piše CNN.

On bi da je izglasan prisilio medije i druge organizacije koje primaju više od 20 posto svog financiranja iz inozemstva da se registriraju kao 'agenti stranog utjecaja' ili da budu kažnjene.

No pobjeda prosvjednika bila je kratkog vijeka. Vlada je prošle godine oživila taj zakon i ovaj put ne odustaje. Parlament ga je odobrio u svibnju, unatoč velikom protivljenju na ulicama.

Oporbeni novinari pretučeni, novinarka uhićena

Nakon što je vladajuća stranka Gruzijski san – koja je ponovo proglasila pobjedu nakon spornih izbora u listopadu – odgodila dugo očekivanu prijavu za članstvo u Europskoj uniji do 2028. godine, Tavazde je bila jedna od tisuća Gruzijaca koji su ponovno izašli na ulice.

Od tada vlada Gruzije ne pokazuje da će promijeniti svoje ciljeve. Mnogi vjeruju da bi se ova bivša sovjetska zemlja mogla vratiti u orbitu Kremlja.

Više oporbenih političara bilo je javno pretučeno, neki i na svjetlu dana. Prema Amnesty Internationalu, stotine prosvjednika su uhićene, a više stotina njih pretrpjelo je batine, mučenje i druge oblike zlostavljanja.

'Danas, gotovo godinu kasnije, možete reći da se ovo pretvorilo u stvaran i gadan autoritarni režim', rekao je Lincoln Mitchell, politički analitičar koji predaje na Odsjeku za političke znanosti na Sveučilištu Columbia i bivši savjetnik za Gruzijski san.

Početkom veljače vlada je predložila ekstremnije mjere i novčane kazne za određene prekršaje, poput nedoličnog ponašanja ili neposlušnosti prema službenicima zakona.

Novinarki Mziji Amaglobeli prijeti do sedam godina zatvora jer je navodno napala policajca, a Europski parlament tvrdi da je 'nezakonito uhićena' i da su optužbe protiv nje 'politički motivirane'.

Većina se nada članstvu u Europskoj uniji

Rusija od invazije 2008. okupira čak 20 posto gruzijskog teritorija. Za mnoge je potpuno okretanje toj zemlji nezamislivo, a ankete pokazuju da više od 80 posto stanovništva podržava članstvo u Europskoj uniji. U kojem se trenutku onda dogodio zaokret?

'Mislim da su izračunali da im je, na kraju dana, podrška Moskve bolja od podrške Washingtona. Ne s etičkog stajališta, već s taktičkog, nisam siguran da griješe', rekao je Mitchell.

'SAD je prekinuo svu pomoć, ne samo Gruziji, već svima', dodao je, aludirajući na odluku Trumpove administracije da zamrzne gotovo svu vanjsku pomoć.

Ključna figura je Bidzina Ivanišvili

'Mislim da on jednostavno pretpostavlja da će Moskva pobijediti u ovom ratu', rekao je Mitchell, misleći na Bidzinu Ivanišvilija, osnivača i počasnog predsjednika stranke Gruzijski san.

Dodao je da misli da će on ostati na strani pobjednika. Inače, Ivanishvili je svoje bogatstvo stekao u godinama nakon kolapsa Sovjetskog Saveza u Rusiji 1990-ih i procjenjuje se da vrijedi 7,7 milijardi dolara. Taj iznos čini čak četvrtinu gruzijskog BDP-a u 2023. Prosvjednici, od kojih su neki nosili maske s njegovim licem tijekom prosvjeda, vide ga kao osobu koja gura agendu Moskve.

U zemlji u kojoj Gruzijska pravoslavna crkva ima ogroman utjecaj, Ivanišvili se također oslonio na politiku 'kulturnog rata'.

Uoči izbora, u intervjuu za gruzijsku TV postaju, tvrdio je da u nekim zapadnim zemljama 'stavljaju higijenske uloške u muške WC-e' te da je 'muško mlijeko isto kao žensko mlijeko' i da 'ne biste trebali reći je li netko žena ili muškarac'.

Rezultati prošlogodišnjih izbora, a iz stanke Gruzijski san tvrdili su da su na njima osvojili oko 54 posto glasova, široko su osporavani.

'Vjerojatno imaju čvrstih 35 do 45 posto. Dovoljno su popularni da imaju svoju bazu', procijenio je Mitchell.