SPORNI MARŠ NA DRINU

Bošnjačka udruženja traže smjenu Jeremića

18.01.2013 u 16:35

Bionic
Reading

Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) pozdravio je ispriku glasnogovornika glavnog tajnika Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki-moona zbog izvođenja i ovacija, kako su istakli, militantnoj srpskoj nacionalističkoj pjesmi 'Marš na Drinu' na koncertu u UN-u koji je organizirao predsjednik 67. zasjedanja Glavne skupštine UN-a i bivši ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić

'Dok pozdravljamo vijest, također, tražimo da UN poduzme odgovarajuće korake kako bi se adekvatno kaznio glavni arhitekta i krivac za ovaj nemili događaj', navodi se u dopisu KBSA, prenosi Agencija Anadolija (AA).

Iz KBSA su zatražili da UN zbog ovog skandala smijeni Vuka Jeremića sa položaja predsjednika 67. zasjedanja Glavne skupštine UN-a. Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) je sa partnerskim organizacijama, Institutom za istraživanje genocida Kanada (IRGC), Savjetodavnim vijećem za Bosnu i Hercegovinu (ACBH) i Bosansko-američkim institutom za genocid (BAGI) uputio prosvjedno pismo na adresu UN-a.

Izrazili su razočaranje zbog nazočnosti Glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona na koncertu koji je održan u UN-u, a koji je organizirao Jeremić. Koncert je, kako su tada naveli, bio skandalozno ponižavanje žrtava genocida u Bosni i Hercegovini jer je orkestar svirao ozloglašenu i nasilničku srpsku nacionalističku pjesmu 'Marš na Drinu'.

Glasnogovornik glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona Martin Nesirky priopćio je u četvrtak da je 'UN svjestan da su neki ljudi povrijeđeni izvedbom srpske ratne pjesme'. Napomenuo je da glavni tajnik UN-a nije bio svjestan o kakvoj se pjesmi radi i gdje se sve koristila ova pjesma u prošlosti.

Pjesma 'Marš na Drinu' je srpska ratna pjesma i nekadašnja himna Srbije. Američki mediji navode da je postala inspiracija za fašiste i srpske nacionaliste te da je bila zabranjena od strane komunističkih vlasti poslije Drugog svjetskog rata. Tekst pjesme uključuje dijelove kao što su 'krv je tekla Drinom'. 'Marš na Drinu' su, prema iskazima žrtava, pjevale srpske snage tijekom genocida 1995. godine u Srebrenici, kada je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka.