Britanski parlament ratificirat će hrvatski pristupni ugovor s Europskom unijom do Božića ove godine, ranije nego što se najavljivalo, kazao je u četvrtak u Strasbourgu potpredsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko nakon sastanka s britanskim parlamentarnim izaslanstvom
Sastanak s potpredsjednikom donjeg doma britanskog parlamenta Nigelom Evansom jedan je od više bilateralnih susreta koje je Leko imao tijekom dana u Strasbourgu, na marginama europske konferencije predsjednika parlamenata Vijeća Europe.
'Mi smo ugodno iznenađeni.. (Evans) nas je informirao da će pristupni ugovor RH-EU u britanskom parlamentu biti ratificiran do Božića ove godne. To je puno bolje nego što su nas uvjeravali kada smo bili u Varšavi na sastanku predsjednika parlamenata zemalja EU-a. Tada su govorili o prvom tromjesečju 2013.', rekao je Leko u izjavi za Hinu.
Dodao je kako Britanija smatra da Hrvatska ispunjava obveze preuzete u pristupnom ugovoru. Potpredsjednik Sabora susreo se i s poljskim izaslanstvom, predsjednikom Zastupničkog doma parlamenta BiH Božom Ljubićem, kao i bivšim predsjednikom Parlamentarne skupštine Vijeća Europe a sada potpredsjednikom Europskog parlamnta Miguelom Angelom Martinezom.
Što se tiče Poljske, čiji je donji dom prije nekoliko dana ratificirao pristupni ugovor, dobili smo jamstva da će proces biti potpuno dovršen u listopadu, rekao je Leko. O razgovoru s Ljubićem Leko je kazao da su obje stranke zaključile da 'treba nastaviti razgovore' i o granici i o Pelješkom mostu.
'Nisam dobio čvrsto uvjeravanje da će BiH potpisati i ratificirati ugovor' Tuđman-Izetbegović. 'Što se tiče Pelješkog mosta, tu smo suglasni da most treba graditi, to je vrlo legitimno i opravdano', rekao je.
Leko je govorio i na plenaroj sjednici konferencije predsjednika parlamenata na temu krize parlamentarne demokracije. Naglasio je da je kriza povjerenja u politiku i političare suvremeni problem na svjetskoj razini, a tranzicijske teškoće u Hrvatskoj dodatno su doprinijele toj krizi.
'Nalazimo se pred izazovom kako vratiti povjerenje birača u političare i sustav predstavničke demokracije', rekao je Leko u govoru, dodajući da je na političarima da osiguraju da sustav djeluje u interesu općeg dobra.
Na parlamentima je, rekao je Leko, da nakon analize predlože načine rješavanja tog problema. Neka od rješenja koje je naveo su modifikacija ili uklanjanje stranačkih lista, uvođenje principa određivanja broja zastupnika ovisno o potpori birača, te ustavne reforme. Konferencija se nastavlja u petak, a Leko očekuje bilateralni susret s predsjednikom njemačkog Bundestaga Norbertom Lammertom.