Europska komisija u petak je objavila izmijenjeni prijedlog proračuna EU-a za razdoblje od 2014. do 2020. godine, s dodatnih 8 milijardi eura odnosno ukupno 1033 milijarde eura predviđenih za proračunski učinak ulaska Hrvatske.
Tom je izmjenom predviđena gornja granicu od 1033 milijarde eura, ili 1,08 posto ukupnog bruto nacionalnog dohotka Unije za obveze, umjesto 1025 milijardi eura (1,05 posto BND-a EU-a) u prvotnom prijedlogu od 29. lipnja 2011. Izmijenjenim prijedlogom predviđa se gornja granica od 988 milijarda eura, ili 1,03 posto BND-a za plaćanja koja će se stvarno izvršiti, umjesto 972 milijarde eura koliko je bilo u prvom prijedlogu, što je iznosilo 1 posto BND-a.
"Ova aktualizacija ne mijenja ništa bitno u našem prvom prijedlogu. To je puko mehaničko izvršenje", ističe u priopćenju povjerenik za proračun Janusz Lewandowski."Pozivamo Europsko vijeće i parlament da se do konca godine dogovore o tom financijskom okviru, kao što se navodi u zaključcima nedavno održanog skupa Europskog vijeća", kazao je.
Tri najveća financijaša EU-a, Njemačka, Francuska i Velika Britanija, zatražila su da se u razdoblju 2014.-20. zamrznu "financijske perspektive" u odnosu na proračun planiran u 2013., zadnje godine tekućeg izvršenja. Bruxelles u svojim prijedlozima traži da se sredstva namijenjena poljoprivredi stabiliziraju na oko 385 milijardi eura. Francuska, najveći financijaš Zajedničke agrarne politike (PAC), zatražila je da sredstva za poljoprivredu ostanu ista "u euro".