Prema Zakonu o kaznenom postupku ni predsjednik, ni premijer, ni ministar unutarnjih poslova nisu osobe koje trebaju imati saznanja da se provode posebne dokazne radnje. U zakonu piše da sve što se sazna u tim radnjama - ima se čuvati kao službena tajna. Samo osobe koje odlučuju o tome (državno odvjetništvo) i koje ih provode (policija) za njih imaju znati, izjavio je Otvorenom pravni stručnjak Mato Palić.
Ako premijer ili netko drugi za njih sazna, to znači da onaj koji ih je s tim upoznao - počinio kazneno djelo, dodao je Palić u emisiji Otvoreno na temu curenja podataka u izvidima afere Janaf i pitanja 'kako spriječiti korupciju u javnim nabavama. Na tvrdnje bivših predsjednika Stipe Mesića i Ive Josipovića da ih je SOA upozoravala uoči sastanaka s "kontanimiranim osobama" odgovorio je: 'Za istragu saznamo kad Rješenje o provođenju istrage postane pravomoćno. Postavlja se pitanje kako je predsjednik Milanović za neke stvari znao ako se radi o tajnim djelovanjima policije. Onaj tko mu je to rekao, nije mu to smio reći.'
'Janaf nije bilo koja tvrtka. Bi li u pitanje dolazilo znanje ili neznanje premijera o tome je li se provode istrage protiv prvog čovjeka Janafa - da se radilo o prodavanju nafte nekim zemljama pod sankcijama?', upitao je Peđa Grbin, član saborskog Odbora za pravosuđe (SDP).
Hrvatska bi tada završila pod sankcijama i izgubila ugled, dodao je. Upitao je i zašto u sigurnosnim provjerama nad Draganom Kovačevićem ovo nije utvrđeno. Postoji institut službene tajne za službene osobe. Predsjednik je službena osoba, zaključio je. 'Ovdje se radi o izvidnim radnjama i kad ta informacija dođe na tlo politike - proces je vrlo ranjiv. Ovdje se ne radi o ugrozi nacionalnih interesa. Zalažem se isključivo za neovisno pravosuđe i ne želim o tome znati. Postoje zakoni kako proces treba ići. Takav je stav i premijera, a predsjednik Milanović je kaže da premijer treba znati', rekao je Dražen Bošnjaković, predsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav (HDZ).
Na pitanje Peđe Grbina, s kojim je bio u Državno odvjetničkom vijeću, bi li nekoga imenovao za državnog odvjetnika kad bi znao da se protiv njega vode izvidi zbog korupcije odgovorio je negativno. Ali, dodao je - ovdje se ne radi o jednakim pitanjima. Kad se vijest o izvidima plasira u politiku - postupak je ozbiljno ugrožen.
Radimir Čačić kazao je kako je Dragana Kovačevića zaposlio u Janafu po tri osnova - kao potpredsjednik Vlade, resorni ministar i šef HNS-a. Kovačević je, kaže - bio jedan od najsposobnijih i najobrazovanijih ljudi u javnom sektoru. Napravio je mirovinsku reformu po čileanskom modelu koja je na snazi još danas.
Smatra kako se u medijima obrađuju 'trećerazredne teme' i 'bedastoće o tome tko je što rekao i tko je bio u nekom klubu'. 'Naravno da su ministar Ćorić i premijer bili u kontaktu s Kovačevićem ', to im je posao, kaže Čačić koji je druženja u klubu opisao kao skromna.