ravnatelj HZJZ-A

Capak pojasnio što objava WHO-a znači: 'Nije kraj pandemije'

05.05.2023 u 17:57

Bionic
Reading

Covid-19 više ne predstavlja izvanrednu globalnu zdravstvenu krizu, priopćila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), što je jedan od ključnih koraka prema okončanju pandemije koja je odnijela više od 6,9 milijuna života i poremetila svjetsko gospodarstvo. Prošle su tri godine otkako je ta agencija Ujedinjenih naroda proglasila covid-19 svjetskom zdravstvenom opasnošću

O objavi WHO-a se očitovao i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak.

'Danas je na preporuku Odbora za hitna stanja Svjetske zdravstvene organizacije, generalni direktor je proglasio prestanak javnozdravstvene prijetnje koja ima međunarodni značaj što se tiče covida-19. Odbor smatra da zbog trajnog stanja pada oboljelih i umrlih i činjenice da je virus došao među nas da bi ovdje ostao, a ne da bi nestao i da se trebamo priviknuti na život s virusom. Proglasio je zapravo prestanak te prijetnje.

Iako uz priznanje da je virus i dalje među nama, i dalje imamo epidemiju i pandemiju, stoga je WHO dao određene preporuke kako bi trebalo nastaviti dalje. Da se i dalje prati stanje s brojem oboljelih, da se virus sekvencira da bi se eventualno otkrile nove malignije varijante nego ovo što imamo danas, da se i dalje radi na razvoju cijepiva i ljekova. Dakle, nije kraj pandemije jer je virus i dalje među nama, no smatra se da više nema potrebe za prekograničnim mjerama, te da države sukladno svojoj epidemiološkoj situaciji mogu odlučiti s kojim mjerama će nastaviti, a s kojima neće', rekao je Capak.

Dodao je da još uvijek u svijetu imamo velik broj oboljelih, te da virus neće nestati, već da će biti trajno među nama. 'Pretpostavljamo da će i ljeti biti prisutan, ali u vrlo manjoj mjeri. Prema ovoj bolesti i prema virusu da se ponašamo ubuduće kao prema svim drugim virusima koji su trajno među nama. I dalje trebamo pratiti situaciju i ako je potrebno donositi mjere', objasnio je Capak.

Rekao je da proglašenje kraja epidemije u Hrvatskoj ima svoju proceduru propisanu zakonom, te da HZJZ ide prema tome da to predloži ministru zdravstva. On će pak na temelju prijedloga i obrazloženja predložiti Vladi proglašenje kraja epidemije. 'Ako do toga dođe, onda će se razmotriti koje mjere ostaju na snazi, ali ne propisuje ih više Krizni stožer nego Ministarstvo zdravstva. Mi smatramo da je i dalje potreban oprez. Zdravstveni radnici se ih i dalje trebaju nositi kad primaju pacijente', kazao je Capak te dodao da u tjedan dana imamo 40 postotni pad oboljelih, 15- postotni pad hosipitaliziranih, isto tako i pad umrlih i na respiratoru, prenosi Danas.hr.

  • +29
Tri godine života s covidom-19 Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek

Svijet se usredotočio na covid-19 kao na veliku zdravstvenu prijetnju te potaknuo suradnju na globalnoj razini glede cjepiva i lijekova za suzbijanje te bolesti. Odbor za izvanredna stanja WHO-a sastao se u četvrtak po 15. put. Na sastanku je glavnom direktoru WHO-a Tedrosu Adhanomu Ghebreyesusu preporučeno da proglasi 'kraj javnozdravstvene krize od međunarodnog značaja'.

'Prihvatio sam savjet i stoga s velikom nadom objavljujem da je covid-19, kao globalna zdravstvena kriza, gotov', rekao je Adhanom Ghebreyesus. Odluka pokazuje da je svijet ostvario napredak, ali covid-19 će i dalje biti s nama, iako više ne predstavlja zdravstvenu krizu, priopćio je WHO.

Prema podacima WHO-a, stopa smrtnosti je pala s više od 100.000 ljudi tjedno u siječnju 2021. na oko 3500 u tjednu do 24. travnja ove godine. 'Međutim, to ne znači da je covid-19 nestao', upozorio je Ghebreyesus.