'Škola počinje 7. rujna i gotovo, u svim županijama', kratko je rekao ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs nakon sastanka Nacionalnog s lokalnim stožerima civilne zaštite u ponedjeljak nešto ranije. S Ivanom Pavić Šimetin, zamjenicom ravnatelja HZJZ-a te koordinatoricom Radne skupine za razradu i predlaganje mjera za početak školske godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, predstavio je Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije Covida-19 vezane za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021.
'Čim iz kućanstva netko odlazi u trgovinu, uvijek postoji mogućnost zaraze ako virus cirkulira u populaciji. Svaka škola i vrtić mogu napraviti ono što mogu. Znamo da su uvjeti različiti širom Hrvatske. Važno je da svi dionici budu upoznati sa svime. Osnovno pravilo je da ne ide u školu onaj tko ima simptome ove bolesti', kaže Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a na konferenciji za novinare u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Upute se odnose na razrednu i predmetnu nastavu, dodala je na konferenciji za novinare. Ističe kako su razradili dodatne mogućnosti. Nastavu je potrebno organizirati tako da učenici dolaze u kontakt sa što manje nastavnika. Ne počinje nastava u isto vrijeme za sve.
'Maske su obavezne u školi od 5. razreda ako nema razmaka', kaže.
Lokalni stožer za pojedine škole s dobrom epidemiološkom situacijom može ukinuti obvezu nošenja maski.
Maske su obvezne za predmetne nastavnike, za odgajatelje i učitelje kada prolaze hodnicima i kada kontaktiraju s drugim odraslim osobama.
'Apeliramo na roditelje da izmjere temperaturu djeci prije odlaska u školu', kaže te dodaje da se ta temperatura upiše svaki dan.
Kada se kod nekog djeteta u školi utvrdi sumnja na Covid-19, ako se dogodi kod kuće, da ne dođe u školu, a ako bude u školi, odvaja se od ostalih.
'Svako grupiranje osoba sa sumnjom na Covid-19 - ako se dvije takve osobe pojave u isto vrijeme, to je jedno upozorenje više. Dolazi jesen, bit će puno drugih respiratornih infekcija. Ne treba stvarati paniku. Zbog Covida nisu nestale druge bolesti. Ako se radi o pojedinačnom učeniku ili nastavniku, nastava se dalje odvija', kaže Pavić Šimetin.
Važno je obratiti pozornost na putovanja u školu.
Što s onim osobama koje imaju u kućanstvu nekoga tko je osjetljiv na Covid-19? Tu je inače preporuka da se prema takvim članovima kućanstva treba držati na distanci te provoditi i druge preventivne mjere, kaže Pavić Šimetin.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs kaže da dokument zadovoljava epidemiološke mjere i objašnjava kako će se nastava održavati do 5. razreda.
Djeca integralno ulaze u razred, ne izlaze pod odmorom, njihova razrednica je cijelo vrijeme s njima. Formira se izdvojena kohorta da ne bi došlo do mijenjanja. Zabranjuje se ulazak stranih osoba u samu školu, ističe ministar Fuchs. U tom obliku učiteljica i učenici su bez maski, dodaje.
Nema spajanja djece iz drugih razreda i formiranja različitih grupa, ističe.
Sve mjere idu za tim da se što manje drugih osoba miješa s jednim razredom, a to se pokušava dobiti blok nastavom ili podjelom razreda na pola da bi se osigurao dovoljno širok prostor, kaže Fuchs.
U pripremi je daleko širi dokument koji osnovne postulate razrađuje u različitim scenarijima, a koji bi trebao olakšati organizaciju nastave. U utorak će putem Skypea razgovarati sa svim ravnateljima škola.
'Za sada toliko, i škola počinje 7. rujna', zaključio je Fuchs.
'Već je dobar dio osnivača na razini gradova i županija sam to spomenuo na sastanku lokalnih stožera i rekao sam da očekujemo da se potrude osnivači samih škola. Jedna platnena maska košta osam kuna. Po djetetu bih uzeo četiri maske, nije to nekakav preveliki problem, ali mi smo tu spremni pomoći kao ministarstvo', kaže Fuchs.
U svim slučajevima u kojima nema miješanja đaka učitelj nekog izbornog predmeta, informatike ili stranog jezika doći će s maskom u razred, ali ako se nastava ne može održati, nego bi trebalo spojiti razrede, ta će nastava ići online, kaže ministar.
Nitko neće ostati neplaćen što se tiče dodatnih angažmana, kaže Fuchs.
Osnovni postulat je - nema miješanja đaka, naglasio je ministar te dodao da postoje upute i za visokoškolske institucije.
Generalno gledano, dobar dio sveučilišta su institucije koje same mogu na osnovi epidemioloških načela organizirati svoju nastavu, dodao je ministar.
Najnepovoljnija varijanta je kada držite djecu kod kuće, dodao je Fuchs.
'Ništa se u školi dramatično ne događa za jedan slučaj. No ako bi se pojavila dva ili više, onda je to već razlog da se obavijesti epidemiolog', kaže Pavić Šimetin.
'Za jedno dijete se neće raditi panika zbog simptoma respiratorne bolesti', dodaje Pavić Šimetin.
Roditelji koji su zabrinuti zbog kroničnih bolesti svoje djece neka se savjetuju s djetetovim specijalistom i netko od stručnjaka može im dati savjet za trenutno aktualno stanje, kaže.