murphy vrši pritisak

Čović: HNS podržao stav Hrvata o plinskoj interkonekciji, očekujemo kompromis

23.12.2024 u 16:13

Bionic
Reading

Predsjedništvo HNS-a BiH podržalo je u ponedjeljak predstavnike Hrvata koji inzistiraju da se kroz projekt Južne plinske interkonekcije ispune interesi bosanskohercegovačkih Hrvata, rekao je u ponedjeljak čelnik Dragan Čović i izrazio očekivanja da će se pronaći kompromis o tome prijeporu

"Danas smo upoznali predstavnike Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i oni su dali apsolutnu potporu našem razmišljanju", rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon sjednice vodstva HDZ-a BiH.

Neovisno o tome, objavljeno je i priopćenje Predsjedništva HNS-a BiH u vezi s projektom plinskog povezivanja Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

"Predsjedništvo je dalo bezrezervnu podršku prethodnim i predstojećim aktivnostima u zaštiti interesa i prava hrvatskoga naroda, osobito po pitanju Južne plinske interkonekcije, koja je prepoznata kao strateški i dugoročni interes hrvatskoga naroda i europske BiH", navedeno je.

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH, u kojem većinu čine bošnjačke stranke, izglasao je nedavno Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji, iako za taj zakon nije glasovala nijedna hrvatska stranka.

Ta sjednica održana je uz snažan pritisak američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphya. Zakonom je predviđeno da plinsko povezivanje RH i BiH provede kompanija BH-Gas sa sjedištem u Sarajevu, dok HDZ BiH inzistira da novi plinovod izgradi i njime upravlja nova kompanija u vlasništvu Federacije BiH, čije bi sjedište bilo u Mostaru.

Tome se protivi američki veleposlanik Murphy, koji je čak Čovića optužio da radi za Rusiju i da potiče korupciju.

Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković nedavno je, nakon stranačkog božićnog prijema u Zagrebu, ocijenio neprihvatljivim preglasavanje Hrvata u BiH te zatražio da se u realizaciji Južne plinske interkonekcije uključe i njihovi interesi, budući da bi se Bosna i Hercegovina tim projektom opskrbljivala plinom iz LNG terminala na Krku.

Čović je na konferenciji za novinare istaknuo kako će hrvatske stranke iskoristiti sve mehanizme kako bi se uključili i hrvatski interesi te je odbio mogućnost blokiranja donošenja zakona. Sada o Zakonu o južnoj plinskoj interkonekciji mora glasati i gornji dom, nacionalno koncipirani Dom naroda Federacije BiH, gdje hrvatski klub može pokrenuti proceduru osporavanja zakonskog rješenja.

Čelnik HNS-a i HDZ-a BiH naglasio je kako je preglasavanje Hrvata oko plinske poveznice s Hrvatskom potaknulo bošnjačke stranke da nastave s unitarizacijom i gašenjem drugih javnih kompanija čije je sjedište u Mostaru, a koje se bave proizvodnjom električne energije te pružanjem telekomunikacijskih ili poštanskih usluga. Tako je u parlamentarnu proceduru upućena inicijativa o spajanju kompanija sa sjedištem u Mostaru i Sarajevu, što bi bilo na štetu Hrvata.

Upitan o europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, Čović je rekao kako je realno da se do ožujka donesu dva zakona, o sudovima i Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću, te izabere glavni pregovarač kako bi se zakazala Međuvladina konferencija EU s BiH i službeno započeli pregovori o članstvu te zemlje.