GLAD U 21. STOLJEĆU!

Crveni križ i FAO za pomoć Somaliji

24.07.2011 u 19:07

Bionic
Reading

Međunarodni odbor Crvenoga križa (MOCK) podijelio je gotovo 400 tona hrane na jugu Somalije pod kontrolom islamističkih pobunjenika (Al-Šebab), na području teško pogođenom sušom, a UN-ova organizacija za hranu i poljodjelstvo (FAO) sazvala je za ponedjeljak u Rimu izvanredni sastanak radi pružanja pomoći oko 12 milijuna osoba koje trpe glad zbog suše

‘MOCK je u subotu podijelio 400 tona pomoći u hrani u pokrajini Gedu za 4.000 obitelji, ili oko 24.000 osoba’, rekao je u nedjelju glasnogovornik MOCK-a u Nairobiju Yves Van Loo.

Kako navodi UN, desetci tisuća ljudi su umrli zadnjih tjedana zbog suše koja je pogodila čitavu regiju: Somaliju, Etiopiju, Keniju, Džibuti, Sudan i Ugandu.

Direktorica za hitne operacije FAO-a Cristina Amaral ocijenila je uoči sastanka u Rimu da je ‘nemoralno’ danas, u 21. stoljeću proglasiti glad. Upozorila je da međunarodna zajednica vidi tek vrh ledenog bijega o stvarnim dometima tragedije, jer procjene se rade na temelju izbjeglica koje stižu u Keniju i Etiopiju.

Akcija Crvenog križa prva je raspodjela hrane izravno stanovnicima koju MOCK nakon 2009. godine organizira na područjima pod vlašću islamističkih pobunjenika, rekao je Van Loo.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je da se hitno prikupi 1,6 milijarda dolara samo za Somaliju, gdje ‘djeca i odrasli svakodnevno umiru zastrašujućom brzinom’.

‘Odugovlačenje može biti pogubno za mnoge’, upozorio je Ban dok su UN-ove agencije dobile tek polovicu iznosa potrebnog za programe pomoći.

U subotu je povjerenica EU-a za humanitarnu pomoć Kristalina Georgieva obećala još 27,8 milijuna eura (40 milijuna dolara), u prigodi posjeta najvećem izbjegličkom logoru u svijetu (gotovo 400.000 ljudi) u Dadabu, na istoku Kenije, uz granicu sa Somalijom. EU je već dao 70 milijuna eura.

Somalijska pokrajina Gedo, uz kenijsku i etiopsku granicu, graniči s južnim pokrajinama Bakolom i Donjim Šabelom, gdje je UN 20. srpnja proglasio glad, i smatra se najpogođenijom sušom koja trenutačno hara istočnom Afrikom.

MOCK je od 1991. stalno prisutan u Somaliji. Jedna je od rijetkih humanitarnih organizacija koja nikada nije napustila tu zemlju i koja i dalje radi na područjima pod kontrolom islamista koji tvrde da su povezani s Al Kaidom.