'Dao Bog da ti sin bude konobar', jučer su ministru Milinoviću poručili ugostitelji. 'Dao Bog da mi sin ne puši', odgovorio je ministar vinkovačkim ugostiteljima koji su u ponedjeljak na 24 sata zatvorili kafiće i restorane
Ugostitelji su se referirali na prijašnji ministrov poučak: 'Ako s jedne strane imamo pet konobara koji su ostali bez posla i s druge strane dnevno 40 ljudi koji su umrli od posljedica pušenja, ja nemam oko čega dvojiti kada govorimo o zabrani pušenja u lokalima'.
Ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović izjavio je danas na radnom ručku s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) da se i dalje protivi odgodi te bilo kakvim suštinskim promjenama zakona o zabrani pušenja, ali da će od jeseni, kada budu poznati prvi relevantni pokazatelji, biti otvoren za razgovore o tehničkim uvjetima prostorija u kojima je pušenje dozvoljeno.
'Suosjećam sa svima koji su zbog Zakona o zabrani uporabe duhanskih proizvoda ostali bez posla, ali ne mogu reći da ću biti za odgodu i suštinske promjene zakona kojemu je cilj zaštititi pušače', rekao je Milinović. Smatra neozbiljnim nakon mjesec dana primjene zakona donositi konačni sud o njegovim učincima. 'Nisu istinite tvrdnje da je promet u lokalima pao za 80 posto zbog zabrane pušenja već se na to reflektirao pad opće potrošnje od 20 posto', ocijenio je Milinović koji smatra da bi ugostitelji trebali početi razmišljati i o drugim načinima privlačenja gostiju.
Jedan od njih odnosi se na smanjenje cijena budući da kilogram kave u nabavi ugostitelja košta 130 kuna, a prodaju je za 800 kuna, dok bocu Coca-cole nabavljaju za 5 a prodaju po 12 kuna. Predstavljajući članovima HUP-a rezultate zdravstvene reforme Milinović je rekao da je zahvaljujući reformi zdravstveni sustav jedan od financijski najstabilnijih u zemlji unatoč ekonomskoj i financijskoj krizi. HZZO redovito poduzetnicima plaća bolovanja, a rokovi plaćanja dobavljačima smanjeni su sa 300 na 174 dana.
Poslodavce je, među ostalim, zanimao učinak mjera za smanjenje bolovanja, na što im je odgovoreno da je u svibnju u samo 20-ak dana pojačanih kontrola prekinuto 1.500 neopravdanih bolovanja. Od siječnja do svibnja ove godine ukupna stopa bolovanja smanjena je za pet posto ili za 300 tisuća radnih dana. To će imati i značajan financijski učinak budući da je lani na bolovanja otišlo 2,4 milijarde kuna, od čega je 40 posto bio trošak poslodavaca.