Crnogorske zdravstvene vlasti zabilježile su ponedjeljak devet novih žrtava koronavirusa, što je najviše umrlih od posljedica Covida-19 u jednom danu od početka epidemije
Tako je Crna Gora u četiri mjeseca drugog vala epidemije, koji je u toj zemlji počeo sredinom lipnja, došla do čak 202 osobe koje umrle od posljedica koronavirusa te više od 13 tisuća i 800 zaraženih.
U prvom valu ta je država imala samo 324 inficiranih stanovnika i devet umrlih.
Broj novoinficiranih, naročito u Podgorici, ne smanjuje se, pa epidemiolozi prijete mogućim zatvaranjem glavnog grada Crne Gore u kojem živi trećina stanovništva te zemlje.
„Ukoliko se visok trend obolijevanja u Podgorici nastavi, uskoro se može očekivati zatvaranje ugostiteljskih objekata i zabrana kretanja nakon 22 sata“, rekao je na konferenciji za novinare epidemiolog Senad Begić.
Ako se do petka zarazi još 115 osoba, Podgorica bi mogla ući u crvenu zonu po broju zaraženih što automatski povlači restriktivne mjere.
“Bojim se da je Podgorica tu negdje. Potrebno je zabilježiti 1488 oboljelih u 14 dana u Podgorici da bi se pooštrile mjere. Sada ih je 1373“, rekao je Begić.
Crna Gora trenutačno ima 3919 aktivnih slučajeva što je na 100 tisuća stanovnika 622. U crnogorskim bolnicama, kako je priopćeno, trenutačno se liječe 303 pacijenta, od kojih njih deset posto imaju tešku kliničku sliku i život im je ugrožen.
Crna Gora, nekada jedina korona-free država u Europi, bilježi nagli rast broja oboljelih nakon parlamentarnih izbora kada su i vlast i oporba usprkos zabrani okupljanja na ulice izveli svoje pristaše.
Procjenjuje se da je u nekoliko dana na tim skupovima bilo više od 100 tisuća ljudi ili petina ukupnog stanovništva Crne Gore.