nije vojni rok

Digla se panika oko mobilizacije za vojnu pričuvu. Tko će sve dobiti poziv, a tko će se izvući?

28.07.2017 u 11:30

Bionic
Reading

Nakon što su proteklih tjedana vojnim obveznicima diljem Hrvatske poslani pozivi, a s obzirom na nerazriješene dvojbe oko vraćanja vojnog roka i uvođenje obavezne temeljne vojne obuke, dio građana se zapitao o čemu je riječ. No ubrzo su iz Ministarstva obrane objasnili da je riječ tek o jednoj od faza ustrojavanja pričuve

Kako je pojasnilo Ministarstvo obrane (MORH), riječ je samo o jednoj fazi ustrojavanja šest pješačkih pukovnija pričuve Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH), dok se za sada pozivi šalju osobama koje su takozvana razvrstana pričuva, odnosno onima koji su ili služili vojni rok ili bili u Domovinskom ratu u borbenim jedinicama ili pak završili dragovoljno vojno osposobljavanje, odnosno onima koji već imaju određenu vojnu specijalnost.

Pozive se, pojašnjava MORH, šalje osobama do 55 godina starosti, a za potrebe šest pukovnija bit će potrebno 9000 pričuvnih pripadnika OSRH.

S obzirom na to da se ne može pouzdano znati jesu li svi koji su upisani u vojnu evidenciju i vojno sposobni, pozivi su poslani za ukupno 15.000 osoba, što znači da će se njih 6000 ipak 'provući' bez poziva u pričuvne pukovnije.

MORH ističe kako će već ove godine na dva područja krenuti i ozbiljniji poslovi ustrojavanja pješačkih pukovnija. Tako će, primjerice, u Splitu, koji pokriva 5. pukovniju, i Zagrebu s 1. pukovnijom tijekom listopada i studenog biti odrađena obuka 'ključnog osoblja i kritičnih vojnostručnih specijalnosti'.

Radi se naime o osposobljavanju od četiri dana, a uz to će desetodnevnu obuku proći pješačka satnija iz formacije bojne.

Pješačka satnija inače je formacijski red veličine malo više od 100 vojnika. Tako će u Zagrebu i Splitu početkom jeseni biti organizirana vojna vježba.

Jedno od pitanja koja se nameću je i koliko će to sve koštati. Naime, iako se radi o pričuvnom sastavu, i u tom slučaju treba pripremiti odoru, oružje i svu drugu opremu plus 10 dana pripremati dodatna jela prilikom obuke pješačkih satnija.

Ministar obrane RH Damir Krstičević
  • Ministar obrane RH Damir Krstičević
  • Prisegnuo 19. naraštaj ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju
  • Prisegnuo 19. naraštaj ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju
  • Prisegnuo 19. naraštaj ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju
  • Prisegnuo 19. naraštaj ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju
    +14
U pričuvu su pozvani i neki dragovoljni ročnici koji su odslužili vojni rok Izvor: Pixsell / Autor: Ivica Galovic/PIXSELL

Prema podacima MORH-a, za ovu godinu predviđeno je oko milijun i pol kuna iz državnog budžeta. Kako se neslužbeno saznaje, to bi trebalo biti dovoljno za obuku oko 150 ljudi, već spominjanih obveznika iz Zagreba i Splita.

Čitav posao, predviđeno je, nastavlja se i sljedećih godina, dok se ne ustroji kompletnih šest pješačkih pričuvnih pukovnija, koje bi u slučaju potrebe značile 9000 pješaka više, no ostaje pitanje nadoknade za poslodavce koji zasigurno neće blagonaklono gledati na sve te vojne vježbe.

Prisegnuo 18. naraštaj ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju Izvor: Ostale fotografije / Autor: Ministarstvo obrane

Stručnjaci ističu kako je odluka o osposobljavanju pričuve iznimno značajna za Hrvatsku jer se radi o obliku pomoćne vojne organizacije koja je dosad postojala isključivo na papiru, što je bio glavni izvor problema i nejasnoća, s kojima su suočeni oni koji su primili pozive.

Dobri poznavatelji sustava naglašavaju kako će, s obzirom na odašiljanje poziva, biti nužno senzibilizirati i poslodavce te s njima ugovoriti sustav naknada na opravdani izostanak zaposlenika koji su se odazvali pozivu.