Prijatelj Ante Gotovine, Željko Dilber koji je i predsjednik Odbora za branitelje HDZ-a kaže kako ni svojoj stranci neće dopustiti zloporabu Gotovinina imena u političke svrhe, a misli kako po tom pitanju u stranci neće morati 'intervenirati'. Otkrio je i kako su Gotovinina obitelj i prijatelji bili maltretirani od države
Protivi se objavi registra branitelja i smatra kako se zloporabom tog statusa i lažnim braniteljima trebaju baviti državne institucije. Predlaže da se objavili lista lažnih branitelja i upozorava na moguće neugodnosti koji će svi koji se nađu na popisu koji sprema ministar Predrag Matić imati.
'Mislim da nakon objave Registra branitelja nitko s tog popisa neće moći biti siguran da ga na nekoj granici neće zateći neka, najblaže rečeno, neugodnost, barem dok ne dokaže nevinost. Sjetimo se, s takvim smo situacijama nedavno bili konfrontirani. Taj strah od babaroga, kako kaže ministar, nije tako neopravdan. Imamo branitelje koji žive u entitetima poput Republike Srpske, gdje bi ih mogli snaći problemi', rekao je Dilber za Večernji list
Komentirao je i razočaranje dijela desnice govorima Ante Gotovine. 'Ja nisam razočaran i nisam iznenađen. On je konzistentna ličnost. Kakav je danas, takav je uvijek bio. Druga je stvar što su ga pojedinci i političke opcije, što desne što lijeve, koristile po potrebi, a on se nije mogao braniti. Kasnije, u pritvoru, opet nije imao pravo govora', dodaje.
Ponovno je istaknuo da on kao suborac i prijatelj Ante Gotovine ne bi mogao pružiti Tomislavu Karamarku ruku i aktivno raditi u stranci kojoj je on na čelu, da je Karamarko imao nečasnu ulogu u slučaju generala.
'Kompetentno mogu reći, onoliko koliko o tome zasad smijem govoriti, da Karamarko nije imao nečasnu ulogu u slučaju generala Gotovine kakva mu se pripisuje. Želim vjerovati da će se u dogledno vrijeme o tome moći javno govoriti. Zar itko razuman, nakon svega što sam prošao, može i pomisliti da bih ja pružio ruku Tomislavu Karamarku da je tome tako', kazao je Dilber.
Opisao je i maltretiranje od strane državnih institucija za vrijeme Gotovinina bijega. 'Moje uhićenje, pretraga moje kuće i sve najgore neugodnosti događale su se 2004. za vladavine HDZ-a, međutim toga je bilo i dvije godine prije, za mandata lijeve vlade. Jednom, dok smo Dunja Gotovina, mali Ante i ja putovali od Pakoštana prema Zagrebu, zaustavila nas je policija negdje ispred Slunja. Dva i pol sata su nas držali, kao zadnje kriminalce, jer gospođa Gotovina nije imala dokument kojim bi dokazala da je Ante njezin sin. Živjeti i preživjeti prošlih dvanaest godina u Hrvatskoj za sve nas je bilo traumatično, neovisno o političkoj orijentaciji garniture na vlast', zaključio je.