Samo nekoliko sati nakon što je Donald Trump proglasio pobjedu na izborima u SAD-u najveća europska ekonomija doživjela je politički potres koji je dokrajčio ionako tešku krizu njene semafor-koalicije. Kako je došlo do raspada sistema i teških riječi na liniji Olaf Scholz - Christian Lindner?
U portretu Bambija, kako glasi nadimak upravo smijenjenoga njemačkog ministra financija Christiana Lindnera, još 2021., kad je semafor-koalicija formirana, prisjetili smo se toga da je i prošlo sudjelovanje FDP-a u koalicijskoj vladi završilo debaklom. Podsjetimo, tadašnji stranački čelnik Guido Westerwelle doveo je FDP u koaliciju 2009. godine uz inzistiranje na preuzimanju ministarstva vanjskih poslova iako nije imao iskustva u tom području. Westerwelle nije dobro odradio svoj posao, a na sljedećim izborima birači su pomeli pod liberalima.
Slična sudbina prijeti i sadašnjoj inkarnaciji FDP-a, a koju je do izlaza iz vlade neobičnim, pomalo agresivnim manevrom doveo aktualni stranački šef Christian Lindner. Vidno razočaran raspadom njemačke ekonomije za vladavine semafor-koalicije, Lindner je - iako tvrdi da on ne stoji iza samog čina objave - u javnost pustio svoj plan za spas njemačkog gospodarstva. U njemu je, kao najmanji koalicijski partner, praktički pregazio sve političke principe Zelenih i SPD-a, iskazavši namjeru da vrati Njemačku na put slobodnog tržišta.
Bambijeva financijska bomba
Lindner je planirao zaustaviti sve nove restriktivne porezne mjere i zaduživanja, smanjiti poreze, ukinuti solidarni prirez (čak i za one s visokim primanjima) te odgodu klimatskih ciljeva do 2050., uz ukidanje klimatskog fonda KFT – ključnog financijskog instrumenta za energetsku tranziciju i zaštitu klime. Ove bi mjere, kako je bio uvjeren, do kraja mandata vlade u rujnu 2025. pokrpale rupu u proračunu od gotovo milijardu eura, a koja bi u tom slučaju bila sanirana rebalansom iza kojeg bi stala cijela koalicija.
Nakon objave plana u javnosti Scholz je teško susprezao svoj bijes. Na površinu su isplivale ranije situacije u kojima je Lindner blokirao zakone predložene iz redova socijaldemokrata, a posebno zelenih. No čini se da je Scholza posebno uvrijedio dojam da je Lindner ovim prijedlogom, manje od godinu dana uoči izbora, praktički ponudio ruku suradnje Christianu Merzu, šefu kršćanskih demokrata i narednom kancelaru ako CDU dobije iduće izbore, što je sasvim izgledno. Merz ga je čak otvoreno pohvalio zbog hrabrosti da iznese takve prijedloge, iza kojih bi, što se čini očitim, stala eventualna demokršćanska vlada.
'To nije pristojno'
Stoga se na večernjoj tiskovnoj konferenciji iz Scholzovih usta obrušila bujica teških riječi. Kancelar je nazvao ministra financija 'neodgovornim, djetinjastim i sebičnim', optužio ga za 'egoizam i sitne političke interese', a posebno ga je zabolio prijedlog o smanjenju solidarnog poreza. 'Smanjenje poreza, vrijedno milijarde, za nekolicinu onih koji najviše zarađuju, a istovremeno smanjenje mirovina za sve umirovljenike. To nije pristojno, to nije fer', rekao je Scholz i zakucao: 'Ministar je u posljednje tri godine više puta blokirao zakone. Ne postoji temelj povjerenja za daljnju suradnju. Lindner se brinuo samo o svojoj klijenteli', rekao je Scholz.
A obzirom na ishod izbora u SAD-u, Lindner nije mogao izabrati gori trenutak za svoj izlet. Naime analiza Njemačkog ekonomskog instituta (IW) procjenjuje da bi novi trgovinski rat mogao koštati tu državu 180 milijardi eura tijekom četiri godine Trumpova mandata. I tu mu Scholz nije ostao dužan, prigovorivši mu zbog nedostatka državničkog osjećaja. 'Posebno danas, dan nakon tako važnog događaja kao što su izbori u Americi, takav egoizam je potpuno neshvatljiv', rekao je Scholz na presici.
'Scholz je htio raskinuti koaliciju'
'Olaf Scholz dugo nije prepoznavao nužnost da našoj zemlji treba novo ekonomsko buđenje. Dugo je banalizirao ekonomske brige građana. Njegovi protuprijedlozi su slabi, neambiciozni i ne doprinose prevladavanju temeljne slabosti naše zemlje. Pomno je pripremao večerašnju izjavu, što dokazuje da nije bio spreman na dogovor, već na proračunat raskid koalicije. Čineći to, on vodi Njemačku u fazu neizvjesnosti. Naša zemlja treba novu eru rasta, prosperiteta i inovacija. Slobodni demokrati ostaju spremni preuzeti odgovornost za ovu zemlju. I borit ćemo se da to isto učinimo u nekoj drugoj vladi iduće godine', uzvratio je Lindner.
Između dvije vatre stisnuo se razočarani Robert Habeck, ministar gospodarstva i klime, koji do daljnjeg ostaje uz Scholza. 'Ova večer čini se lošom i neispravnom. Prava tragedija na dan u kojem Njemačka mora pokazati jedinstvo i sposobnost da djeluje u Europi', razočarano je rekao šef Zelenih.
Tako je njemački semafor, koji se ionako često palio i gasio u protekle tri godine, konačno pokvaren. Glasanje o povjerenju vladi održat će se 15. siječnja, a novi izbori, po svemu sudeći, u ožujku. Hoće li nakon njih biti formirana vlada koja će biti u stanju popraviti posrnulu europsku velesilu, pokazat će vrijeme. No ako je suditi po sadašnjem stanju, semafor na kraju tunela trajno je pokvaren.