Talijani i Grci ovih su dana pod snažnim dojmom ekonomski motiviranih samoubojstava svojih sugrađana, zbog čega je u Ateni pokrenut novi val nasilnih prosvjeda, a talijanski premijer Mario Monti obilježen je ozbiljnom optužbom da samoubojstva nosi 'na svojoj savjesti'
Nekoliko sati nakon što se 77-godišnji grčki umirovljenik ustrijelio pred zgradom parlamenta na trgu Syntagma u Ateni, prosvjednici su se sukobili s interventnom policijom.
Grčki mediji izvještavaju da je umirovljenik ostavio oproštajno pismo, optužujući vladu da mu je srezala mirovinu gotovo do ništice. Na mjestu samoubojstva ostavljeno je cvijeće, a objavljen je niz osmrtnica koje su građani uplatili putem interneta.
Stotine prosvjednika okupile su se u srijedu navečer na trgu pred zgradom parlamenta, poprištu masovnih i nerijetko nasilnih prosvjeda koji su obilježili svakodnevnicu grčke prijestolnice posljednjih mjeseci.
Sinoć je ponovno izbilo nasilje: prosvjednici su na policiju bacali zapaljive bombe, a policija je uzvratila suzavcem.
U Grčkoj se povećao broj oboljelih od depresija te pokušaja i izvršenja samoubojstva, u razdoblju uvođenja strogih mjera štednje u cilju rješavanja dužničke krize.
'Dostojanstveni kraj'
Identitet umirovljenika još nije službeno objavljen, ali mediji izvještavaju da je riječ o Dimitrisu Christoulasu, umirovljenom ljekarniku koji je prodao svoju ljekarnu još 1994. godine. Ustrijelio se na središnjem gradskom trgu nešto prije devet sati ujutro. Iza sebe je ostavio ženu i kćer.
U oproštajnom pismu, koje je pronašla policija, poručio je: 'Vlada je uništila sve tragove za moje preživljavanje, koje se temeljilo na veoma dostojanstvenoj mirovini koju sam sam uplaćivao 35 godina, bez pomoći države.'
'S obzirom da mi moja dob ne dopušta da reagiram na dinamičan način, ne vidim drugo rješenje osim ovog dostojanstvenog kraja svog života, jer se ne vidim kako kopam po kontejnerima smeća kako bih se održao na životu.'
Deseci ljudi ostavili su rukom ispisane poruke i cvijeće na mjestu gdje se ubio Christoulas. U jednoj poruci, zakačenoj za stablo, piše 'Što je previše, previše je', dok na drugoj piše 'Tko će biti iduća žrtva?'.
Dok je padala noć, prosvjedi su postali nasilni i došlo je do sukoba s policijom. Premijer Lucas Papademos izdao je priopćenje s porukom da je ta smrt - tragedija.
'U ovim teškim satima za naše društvo svi mi moramo – država i građani – podržati ljude oko nas koji su očajni.'
Glasnogovornik vlade Pantelis Kapsis nazvao je samoubojstvo 'ljudskom tragedijom', no dodao je da su 'točne okolnosti' nepoznate.
Dramatičan porast broja samoubojstava
Evangelos Venizelos, čelnik socijalističke stranke Pasok koja čini većinu u koalicijskoj vladi, pozvao je kolege da se suzdrže od 'političkih komentara' i 'iskažu solidarnost i zajedništvo'.
Antonis Samaras, čelnik konzervativne stranke Nova demokracija, izjavio je da političari moraju učiniti više kako bi 'pomogli Grcima da izbjegnu očaj'.
Drastične mjere štednje nametnute su Grčkoj kako bi ispunila uvjete za osiguravanje financijske pomoći eurozone koja joj treba za spas države od bankrota.
Ukinute su tisuće radnih mjesta u javnim službama, povećani su porezi i smanjene su plaće, socijalne naknade i mirovine.
Reuters izvještava da se broj samoubojstava u Grčkoj povećao se za 18 posto u 2010. u odnosu na prethodnu godinu. U Ateni porast broja samoubojstava prošle godine iznosio je više od 25 posto.