prestižna njujorška gimnazija

Doznajte u kakvoj su vezi nadbiskup Stepinac i slavni holivudski Oscari

31.05.2018 u 20:52

Bionic
Reading

U New Yorku od 1948. postoji katolička gimnazija koja nosi ime Alojzija Stepinca i u kojoj su, osim redovnih predmeta, nauk hrvatskog blaženika proučavali poznati i utjecajni Amerikanci, među kojima su brojni sportaši, biznismeni, ali i glumci koji se mogu pohvaliti najprestižnijom glumačkom nagradom Oscar

Katolička gimnazija nadbiskupa Alojzija Stepinca osnovana je u najnaseljenijem američkom gradu nepunih godinu dana od njegova uhićenja, suđenja i presude zbog, kako je stajalo u optužnici, suradnje s ustaškim vlastima i pretvaranja crkvenih svečanosti i procesija u političke manifestacije za Pavelićev režim.

Srednja škola koja nosi naziv nekadašnjeg zagrebačkog nadbiskupa osnovana je nakon što su prikupljena sredstva od katoličkih župa sa šireg njujorškog područja, a njezin osnutak inicirao je njujorški nadbiskup Francis Spellman, uz skupinu republikanskih kongresnika jedan od najupornijih lobista koji su od američkih vlasti zahtijevali da izvrši pritisak na Josipa Broza Tita kako bi pustio Stepinca na slobodu.

Početna svrha škole koja se nalazi u White Plainsu u okrugu Westchester, 40-ak kilometara od središta Manhattana, bila je uspostava cjelovitog obrazovnog programa s raznolikim izborom predmeta koji bi učenike pripremio za studij. U ranijim godinama djelovanja škola je u potpunosti bila u rukama njujorškog nadbiskupa, no u njezin rad vrlo brzo su uključeni sveučilišni profesori i ostali svjetovni nastavnici.

Već s prvom godinom nastave škola je primala 1360 učenika, a četiri godine kasnije među onima koji su je pohađali našao se i Jon Voight, poznati američki glumac, dobitnik prestižnog Oscara i otac glumice Angelie Jolie.

Voight se, prema vlastitom priznanju, prije svega odlučio za pohađanje škole sa Stepinčevim imenom zbog njezine kvalitetne dramske nastave koju je vodio svećenik Bernie McMahon, za kojeg je često isticao da je imao presudnu ulogu u njegovu odabiru karijere. Upravo je u toj školi Voight stekao prva značajna glumačka iskustva koja su ga krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog stoljeća dovela u sam vrh Hollywooda.

Jon Voight
  • Jon Voight
  • Jon Voight
  • Jon Voight
  • Jon Voight
  • Jon Voight
    +3
Jon Voight Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Poznati američki glumac se, podsjetimo, krajem 60-ih proslavio ulogom u Oscarom ovjenčanom 'Ponoćnom kauboju' koja ga je dovela do zvjezdanog statusa. Tijekom 70-ih Voight postaje velika zvijezda glumeći izletnika u filmu 'Oslobađanje', dok za ulogu paraplegičnog vijetnamskog veterana u filmu 'Povratak veterana' iz 1978. dobiva Oscara za najbolju glavnu mušku ulogu. Jednako je dojmljiva i njegova uloga siromašnog boksačkog prvaka u 'Šampionu', u kojem je glumio s Faye Dunaway, a valja napomenuti kako je otac Angeline Jolie bio nominiran za Oscara još triput, dok je od ukupno 10 nominacija osvojio četiri također prestižna Zlatna globusa.

Pored Voighta, školu je u istoj generaciji pohađao Alan Alda, glumac koji se proslavio ulogom u kultnoj seriji 'M.A.S.H.', a koji je za ulogu američkog senatora Owena Brewstera u Oscarom nagrađenom 'Avijatičaru' bio nominiran za najprestižniju glumačku nagradu u kategoriji najboljeg sporednog glumca. I Alda je, kao i njegov kolega Voight, odabrao školu zbog dramske sekcije te je i sam često spominjao oca McMahona kao uzora koji ga je uputio u čaroban svijet glume.

Alan Alda
  • Alan Alda
  • Alan Alda
  • Alan Alda
  • Alan Alda
  • Alan Alda
    +5
Alan Alda Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

I sama 'Stepinčeva škola' ovjekovječena je u Hollywoodu pa je tako 1972. godine 'glumila' u filmu 'Child's Play', koji je režirao također oskarovac Sydney Lumet.

Pored glume, škola je nadaleko poznata po sportu, osobito američkom nogometu i hrvanju, a u posljednje vrijeme i lacrosseu. Između ostalih, pohađali su je proslavljeni NBA košarkaš Marty Conlon, igrači bejzbola Ray Montgomery i Brian Sweeney, hrvač Lou Albano te igrači američkog nogometa Bob Hyland i Eric Ogbogu. Popis pak uspješnih poslovnih ljudi koji su završili gimnaziju blaženog Stepinca suviše je dugačak za nabrajanje.

Zanimljivo je kako je slavni kipar Ivan Meštrović za potrebe škole izradio biste kardinala Stepinca i Spellmana, no one se više ne nalaze u školskim prostorijama te su ih zamijenili portreti. Učenici su, kako se doznaje, itekako upoznati s likom i djelom osobe po kojoj njihova škola ponosno nosi ime, no većina njih njezin naziv izgovara 'stepenajk', što i nije za zamjeriti.