Pulski biser austrougarske arhitekture, vila Idola koju je Republika Hrvatska ovih dana darovala Katoličkoj crkvi, u svojoj jednostoljetnoj povijesti bila je ljetnikovac habsburške princeze, pa dom bogatog industrijalca, potom je nacionalizirana i pretvorena u starački dom, da bi potom bila prepuštena propadanju i vandalima koji su uništavali dio po dio autentičnih arhitektonskih elemenata
Godinama su Puležani upozoravali gradske vlasti da je vila Idola, jedna od najljepših vila iz razdoblja Austro-Ugarske, na meti vandala. Od 2011., kada je ispražnjena i prestaje imati ikakvu funkciju, najprije je stradala njezina unutrašnjost. Potom su počeli nestajati autentični vanjski elementi, poput ograde, žardinijera i stupova.
Grad nije mogao ništa osim apelirati na državu da im prepusti upravljanje vilom s obzirom na to da je bila u vlasništvu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. No nije pripala Gradu Puli, nego je darovana Katoličkoj crkvi za potrebe Porečko-pulske biskupije.
Zidovi ove vile pričaju povijest ovih prostora. Sagrađena je na samom kraju nekad moćnog austrougarskog carstva, kobne 1914. godine, koja označava početak Prvog svjetskog rata i kraj velikih monarhija.
Iz knjige Branka Perovića 'Austrougarske vile i kuće u Puli'
Vila je izgrađena za princezu Eleonoru von Habsburg, jedinu habsburšku princezu rođenu u Puli, i njezina supruga Alfonsa von Klossa. Smještena je na idealnoj poziciji s pogledom na more u pulskoj Verudi, nekoć ekskluzivnom kvartu za austrougarsko plemstvo i visoke vojne dužnosnike.
Spomenuta princeza u Idoli je uživala tek četiri godine, a 1918., poslije raspada carstva, s mužem je napustila Pulu. Plemstvo otada sve više nestaje, a na površinu dolaze bogati industrijalci. U ruke jednog od njih dolazi i vila Idola, točnije u ruke vlasnika rudnika boksita Antonija Crljenice. No 1947. Crljenica ostaje bez nje i tko zna čega još jer su tadašnje jugoslavenske vlasti u bogatim industrijalcima vidjele klasne neprijatelje. Idola je nacionalizirana, a u nju se smješta dom za starije i nemoćne te psihičke bolesnike.
Tu namjenu ima sve do 2011., kada je napuštena, a od 2012., piše Regional express, postaje vlasništvo Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Vila je do danas bila prazna i posjećivali su ju tek vandali koji su najprije devastirali unutrašnjost, potom i vanjske arhitektonske elemente, na što su proteklih godina upozoravali tamošnji lokalni mediji.