S DESNICOM NA SRCU

Druga strana Viktora Orbána: korupcija i obiteljsko bogaćenje

05.02.2017 u 08:00

Bionic
Reading

Mađarski premijer Viktor Orbán u javnosti se rado prezentira kao veliki branitelj kršćanske Europe, kojemu je Mađarska na prvom mjestu bez obzira na sve. Mediji u međuvremenu upozoravaju i na drugo lice Orbánove vladavine Mađarskom, obilježeno namještanjem poslova lojalnim tajkunima, raznim malverzacijama i osobnim bogaćenjem obitelji Orbán

Mađarski premijer Viktor Orbá veliki je ljubitelj nogometa, o čemu svjedoči i činjenica da je u selu Felcsút od 1821 stanovnika izgrađen nogometni stadion s 3800 mjesta. Felcsút je od Budimpešte udaljen 34 kilometra i u njemu se nalazi Orbánova vikendica u kojoj se vikendom rado odmara od svoje donkihotske borbe za očuvanje kršćanskih korijena Europe te je njegova vikendica doslovce preko puta ulaza na stadion koji je, bez konkurencije, najveća građevina u selu. Do Felcsúta se pak može doći prugom financiranom sredstvima Europske unije, po kojoj vozi starinski vlak koji bi svakog dana morao imati nekoliko tisuća stanovnika da bi bio isplativ, no gužvu nitko nikad nije primijetio.

Gradonačelnik Felcsúta je pak Lörinc Mészarós, trenutno i jedan od dvadeset najbogatijih ljudi u Mađarskoj, koji je prije nekoliko godina vodio tvrtku za montiranje grijanja, na rubu bankrota. No tada je na vlast došao njegov bivši školski kolega Viktor Orbán i tako je krenuo vrtoglavi uspon Mészarósa, koji danas posjeduje lanac hotela, građevinsku tvrtku koja je, nota bene, izgradila i spomenuti stadion i prugu, te javno kaže da na svojem poslovnom uspjehu može zahvaliti ‘dragom Bogu i Viktoru Orbanu’.

To je samo jedan primjer onoga što njemački tjednik Der Spiegel opisuje kao ‘zadah korupcije u Mađarskoj’. ‘Otkako je dobio izbore prije skoro sedam godina, Orbán je rigorozno preuzeo kontrolu nad mašinerijom moći u državi’, konstatira Der Spiegel i navodi da sada Orbán ‘odlučuje tko će se u Mađarskoj obogatiti’, s time da je ključni uvjet beskrajna lojalnost premijeru i njegovoj stranci Fidesz. Tako je osigurao da oko sebe ima skupinu bogataša koji su spremni financirati njegov trajni ostanak na vlasti.


Razni korupcijski skandali isplivavaju u mađarskoj javnosti, ali bez posljedica za uključene. Nedavno je, primjerice, objavljena snimka Orbánova šefa kabineta Antala Rogána, koji dogovara namještanje natječaja za izgradnju nuklearne elektrane s jednim kontroverznim odvjetnikom. Rogan je prethodno tvrdio da se taj sastanak uopće nije dogodio, a nakon što je dokazano da je lagao, ništa mu se nije dogodilo i smatra ga se i dalje trećim najmoćnijim čovjekom Mađarske.

U Mađarskoj je postalo uobičajeno da na javnim natječajima prolaze samo firme čiji su vlasnici dio Orbanova lojalnog kruga, a u svemu tome je odlično prošao i Orbanov zet István Tiborcz, koji se 2015. vjenčao s premijerovom kćeri Rahel. Njegova elektronička tvrtka je prije Orbánova dolaska na vlast godišnje imala profit od 10 tisuća eura, ali je 2014. i 2015. od države dobila od lokalnih vlasti u mjestima kojima vlada Fidesz za ugradnju LED-rasvjete ugovore vrijedne 65 milijuna eura. Zato je istragu pokrenuo antikorupcijski ured EU-a Olaf, no Tiborcz je onda ekspresno prodao svoje udjele u kompaniji. U srpnju ove godine su Orbánovi zet i kći posjetili Bahrein i dogovorili poslove s naftom koji i dalje ostaju misterij.

Časopis Forbes je pak 2015. bogatstvo obitelji Viktora Orbána procijenio na 22 milijuna eura, što se sigurno ne može zaraditi od plaće zastupnika i premijera. Klan Orbánovih ne treba plaćati istrage, s obzirom na to da u VIP-loži s premijerom vikendom nogometne utakmice na stadionu u Felcsútu redovito gleda i mađarski državni odvjetnik.

Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je 67 posto Mađara uvjereno u to da je Orbánova vlada korumpirana, što i dalje ne isključuje visoko odobravanje premijerove politike zbog njegovih nacionalističkih stavova.