Hrvatska je najavila mogućnost pokretanja međunarodnog spora protiv BiH zbog zagađenja zraka u Slavonskom Brodu izazvanog radom Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu
Pojedini stručnjaci za naftni biznis smatraju da je riječ o 'klasičnom ratu' za tržište i da se iza priče o ekologiji skrivaju strateški interesi INA-e i MOL-a, piše Tanjug. Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović najavio je da su već angažirali pravne stručnjake koji će pokrenuti tužbu protiv BiH ako u dogledno vrijeme ne bude riješen problem zagađenja u Slavonskom Brodu. Mediji iz Republike Srpske tvrde da je površan pogled na rezultate dnevnog mjerenja kvalitete zraka u hrvatskim gradovima, u kojima rade rafinerije nafte poput riječke, ukazuje na to da je zagađenje u tim gradovima neusporedivo veće od onog u Slavonskom Brodu.
Ministrica prostornog uređenja, građevine i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić kaže da se rafinerija obavezala da će do 2017. godine provesti čitav niz mjera za unapređenje tehnološkog procesa da bi se smanjila emisija štetnih plinova. Ona ističe da su rokovi za provođenje tih aktivnosti počeli teći prošle godine, odnosno kad su dobili ekološku dozvolu za rad. 'S druge strane, mješovita radna grupa, koju čine stručnjaci iz RS-a i Hrvatske, ima zadatak pratiti podatke o zagađenju na području Broda i identificirati sve zagađivače', navela je ona.
Stručnjak za naftni biznis Duško Bogdanović međutim tvrdi da je ekologija pokriće nastojanju da se zadrže tržišne pozicije u BiH koje su znatno uzdrmane upravo zbog pokretanja proizvodnje u Brodu. 'Važno je samo bilo naći neki razlog da se destabilizira rad Rafinerije nafte Brod, a najlakše je bilo izabrati ekologiju. Međutim oni zaboravljaju da ta rafinerija radi 120 godina, a sada, sa znatno modernijom tehnologijom, odjednom izaziva ogromne ekološke probleme', rekao je Bogdanović.
Bogdanović kaže da uopće nije sporno to da oni kao veliko postrojenje emitiraju plinove u zrak i oni se mogu osjetiti, ali to zagađenje je u znatno manjem obimu nego što se nastoji prikazati. S druge strane, u Optima grupi, koja je vlasnik brodske rafinerije, ne žele komentirati tvrdnje o pozadini aktivnosti hrvatske strane, već ponavljaju da su spremni aktivno raditi s hrvatskim vlastima na rješavanju ekoloških problema.