truss nije ostavila dobar dojam

EU nije oduševljena budućom britanskom premijerkom: 'Oni koji su mislili da nakon Johnsona ne može biti gore, bili su u krivu'

02.09.2022 u 14:45

Bionic
Reading

Europska unija s mješavinom iritacije i nelagode gleda na mogućnost da će Liz Truss biti iduća britanska premijerka, a diplomati EU-a ističu da je uz rat u Ukrajini i neobuzdanu inflaciju, posljednja stvar koja im treba još jedna bitka za brexit, piše Reuters.

Favoritkinja u utrci za preuzimanje Konzervativne stranke, nakon povlačenja Borisa Johnsona, Truss ima malo obožavatelja u Europskoj uniji.

Kao ministrica vanjskih poslova, zalagala se za zakon kojim bi se jednostrano raskinuo dio sporazuma o britanskom napuštanju EU-a.

Obećala je da će kao premijerka donijeti taj zakon, čime bi se London našao u sukobu s Bruxellesom.

Njezina retorika u kampanji nije pomogla. Upitana prošloga mjeseca je li predsjednik Francuske Emmanuel Macron "prijatelj ili neprijatelj" Velike Britanije, odgovorila je neodređeno, odnosno da "porota još vijeća".

"U sadašnjem kontekstu, zbunjujuće je što ona misli da si može priuštiti ovakve primjedbe", rekao je jedan diplomat iz Bruxellesa.

"Usredotočeni smo 200% na rat u Ukrajini, raširenu inflaciju. Nemamo vremena za gubljenje na ovo", dodao je.

Dužnosnici kampanje Liz Truss rekli su da se ona šalila te da ta izjava neće imati utjecaj na francusko-britanske odnose.

Ipak, izvor iz francuske vlade rekao je da komentari ukazuju na nedostatak povjerenja između Pariza i Londona, koji je potaknut optužbama da Macron nije učinio dovoljno da zaustavi protok migranata koji brodovima prelaze do engleskih obala.

U Njemačkoj članovi vladajuće koalicije nisu bili impresionirani s Truss i žale se na ono što vide kao napad na EU kako bi se odvratila pažnja s britanskih unutarnjih problema.

  • +12
Liz Truss Izvor: EPA / Autor: ANDY RAIN

"Mora se dati prilika i novom premijeru", rekao je Nils Schmid, glasnogovornik za vanjsku politiku vladajućih socijaldemokrata.

"Ali svatko tko je vjerovao da stvari ne mogu biti gore nakon Johnsona, bio je u krivu. Mnoge izjave gospođe Truss su nesretne ili pogrešne", dodao je.

Dio sporazuma o brexitu je protokol o Sjevernoj Irskoj u sklopu kojega je pokrajina ostala dio jedinstvenog eurospkog tržišta, a efektivno su uvedene carine između Sjeverne Irske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva.

London stoga poručuje da je to neodrživo, a trenutno je u parlamentarnoj proceduri zakon kojim bi se opozvao taj dio sporazuma.

EU je već pokrenula pravni postupak zbog kršenja, kako kaže, obvezujućeg ugovora.

Međutim, čini se da je Truss odlučna nastaviti s tim zakonom, a prema nekim napisima mogla bi pokrenuti članak 16 za hitne situacije kojom bi mogla poduzeti jednostrane mjere po pitanju Sjeverne Irske nakon preuzimanja dužnosti.