Europska unija nema u planu izgradnju centra za migrante u Srbiji ni u bilo kojoj drugoj zemlji u regiji, kazala je tportalu Maja Kocijančič, glasnogovornica Europske komisije za vanjske poslove i sigurnost, nakon izjava pojedinih srpskih dužnosnika da EU navodno stvara pritisak na Srbiju u smislu izgradnje centra za 400.000 azilanata na jugu te zemlje, a takve je spekulacija već ranije odbacila i srpska vlada
'Europska komisija razgovara sa srpskim vlastima o stvarima vezanim uz migracijske tokove kroz Srbiju. Naš je cilj dati podršku Srbiji i drugim zemljama u regiji kako bi se mogle nositi s povećanim migracijskim tokovima, što uključuje pružanje sredstava kroz humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu te instrumente pretpristupne pomoći, koji mogu biti dostupni u kratkom roku kako bi se odgovorilo na najhitnije humanitarne potrebe, ali služiti i kao srednjoročna i dugoročna podrška za unaprjeđivanje infrastrukture u zemlji koja se nosi s povećanim brojem migranata', kazala je tportalu Maja Kocijančič, glasnogovornica Europske komisije za vanjske poslove i sigurnost.
Pritom je istaknula da će 'podrška EU Srbiji biti zasnovana na procjeni potreba koju Srbija sada razvija, no ta potpora ni u kojem slučaju ne uključuje ikakve planove za razvijanje bilo kakvih masovnih centara za migrante, ni u Srbiji niti u bilo kojoj drugoj zemlji u regiji'.
Mogućnost gradnje takvog centra opetovano je ovih dana odbacivao i srpski ministar za rad i socijalna pitanja Aleksandar Vulin nakon što je predsjednik srpskog skupštinskog Odbora za obranu i sigurnost Momir Stojanović u izjavi Blicu ustvrdio da bi u Srbiji uskoro mogao niknuti centar za 400.000 azilanata.
Ima li humanog odgovora umjesto straha i represije?
'Kako EU nema rješenje za veliki problem s migrantima, jedna od mogućnosti je financiranje izgradnje velikog centra za migrante. Špekulira se da EU želi takav centar negdje na Balkanu, a da su velike šanse da to bude baš Srbija. Također se govori da bi lokacija za centar bila negdje na jugu Srbije i da bi takav grad za azilante najvjerojatnije bio montažnog tipa', kazao je Blicu Stojanović.
Međutim, Vulin je negirao njegove izjave, ističući da 'gradnja takvog centra niti je u planu niti je moguća. Srbija nema kapacitete za takvo nešto niti bi ulazila u takav projekt. Mi ispunjavamo svoje međunarodne obveze kako prema tražiocima azila, tako i prema osobama koje dolaze iz readmisije. Srbija ne gradi nikakve trajne centre za smještaj migranata i neće ih graditi'.
Srbija je, naime, za sada napravila punktove u Preševu, Subotici i Kanjiži, gdje se pruža organizirana pomoć migrantima koji prolaze i kroz pet centara za tražitelje azila. Dnevno u tu zemlju uđe tisuću migranata, a od početka godine ih je prema procjenama ušlo 70.000.
Njima se uglavnom bave nevladine organizacije, dok politici, pogotovo uslijed cijele situacije s mađarskim 'kineskim' zidom, služe za politička prepucavanja, baš kao i u ostatku Europe koja se, kako upozoravaju stručnjaci, iznimno loše snalazi po pitanju migranata, ne nalazeći drugi 'odgovor' osim straha i represije.