Sve učestalije su optužbe na postupanje hrvatske policije prema migrantima na granici s Bosnom i Hercegovinom. Da policija krši ljudska prava migranata i izbjeglica, već dulje vrijeme upozoravaju nevladine udruge i mediji, kao i Ured pučke pravobraniteljice Lore Vidović. Iz Europske komisije su za tportal poručili da optužbe o lošem postupanju prema migrantima i izbjeglicama uvijek uzimaju vrlo ozbiljno
Posljednja u nizu optužbi je reportaža BBC-ja u kojoj donosi ispovijest migranata koji tvrde da ih hrvatski policajci pljačkaju i zlostavljaju. Čak se pojavilo anonimno priznanje policajca koji se požalio pravobraniteljici da kolege tuku migrante, otimaju im novac i mobitele!
Hrvatska strana demantira to da policija na granici s BiH krši zakon. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u utorak je izjavio da su istražili svaki prigovor vezan za postupanje policije prema migrantima. 'Kada pogledate seriju zadnjih prigovora, bez obzira kojeg bili predznaka, svi se vrte oko jedne te iste priče - anonimni policajac, snimljena hrvatska granična policija. No nitko nije vidio to nasilje', kazao je Božinović. Upitan kome je u interesu da se širi takva priča, ustvrdio je da je to pitanje za dublju analizu.
Neki smatraju da Europska unija zapravo prešutno žmiri na kršenje ljudskih prava na granici Hrvatske s BiH u zamjenu za veću sigurnost vanjskih granica, a da hrvatska strana dokazuje da je spremna braniti šengensku granicu. Nedavno je i međunarodna organizacija Human Rights Watch kritizirala Frontex, Agenciju za europsku graničnu i obalnu stražu, jer su implicirali da se nasilje nad migrantima na granici između Hrvatske i BiH ne događa.
Na upit tportala da komentiraju rastuće kritike na račun postupanja hrvatske policije prema migrantima na granici s BiH, pa i u svjetlu reportaže koju je objavio BBC, glasnogovornik Komisije odgovorio nam je da je Europska komisija uvijek zabrinuta kada stižu izvještaji o lošem postupanju prema migrantima i izbjeglicama te takve optužbe doživljava vrlo ozbiljno. Poručio je da je neprihvatljiv bilo kakav oblik nasilja ili zlostavljanja migranata i izbjeglica.
'Što se tiče navoda o neodgovarajućem tretmanu i tvrdnji da se državljanima zemalja nečlanica Europske unije onemogućuje podnošenje zahtjeva za azilom, kao i primjena zakonodavstva EU-a vezanog uz migracije i politiku azila općenito, službe Europske komisije su u kontaktu s hrvatskim vlastima. Međutim, hrvatske vlasti prije svega imaju odgovornost osigurati poštivanje tih prava i pristup postupku svima koji izraze želju za podnošenjem zahtjeva za azil u skladu s pravom EU-a. Komisija očekuje da će Hrvatska odmah reagirati na određene navode i nastaviti pažljivo pratiti situaciju', poručio je glasnogovornik Europske komisije za tportal.