Pregovori između Velike Britanije i Europske unije o sporazumu o budućim odnosima nakon isteka prijelaznog razdoblja u završnici su, rekao je u srijedu europski povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis
Dombrovskis nije želio spekulirati o bilo kakvim rokovima za završetak pregovora, kazavši da je jedini rok koji se ne može pomaknuti 1. siječnja 2021., kada istječe prijelazno razdoblje nakon izlaska Britanije iz EU-a 31. siječnja ove godine.
Europski pregovarači izvijestit će veleposlanike 27 država članica o tijeku pregovora s Londonom u petak, kazala su dva diplomatska izvora.
To je dodano na dnevni red sastanka COREPER-a, ali pregovarači predvođeni Michelom Barnierom mogli bi brifing iza zatvorenih vrata i odgoditi ovisno o razvoju pregovora, dodali su izvori.
Dogovor nije izvjestan
Britanski premijer Boris Johnson kazao je u utorak da je dogovor s Europskom unijom o trgovini daleko od izvjesnog, ali i izrazio uvjerenost da će Britanija u svakom slučaju prosperirati.
S obzirom na to da je preostalo još malo više od šest tjedana prije isteka prijelaznog razdoblja, dvije strane međusobno se pozivaju da promijene stajališta kako bi se omogućilo sklapanje sporazuma koji će regulirati njihovu trgovinu vrijednu gotovo bilijun američkih dolara na godinu.
Obje strane ističu da je postignut napredak, ali nije jasno jesu li spremne na ustupke i kakve dok pregovori ulaze u završnicu. Neslaganja i dalje postoje kad je riječ o jamstvima za pravedno tržišno natjecanje i ribarstvu.
Johnson je na sastanku kabineta rekao da se njegova pozicija nije promijenila. Želi dogovor, ali ne „po cijenu naših temeljnih načela koji se tiču suvereniteta i kontrole nad našim zakonima, granicama, novcem i našom ribom”, rekao je njegov glasnogovornik.
„Naporno radimo da pronađemo rješenja koja će u cijelosti poštivati britanski suverenitet, ali daleko je od izvjesnog da će dogovor biti moguć, a vremena je jako malo”.
Johnson je izrazio uvjerenost da će Britanija prosperirati čak i ako njegovi pregovarači ne uspiju dogovoriti sporazum.
Takav scenarij potresao bi financijska tržišta i poremetio osjetljive lance opskrbe u Europi i šire, u vrijeme dok se pogoršava gospodarska kriza zbog pandemije koronavirusa.